Биоземеделието, хранителната индустрия и туризмът са сред секторите, в които България и Бавария могат да работят съвместно.
Това стана ясно по време на среща на президента Росен Плевнелиев в Мюнхен с ръководството на Индустриално-търговската камара на Бавария. Организацията е най-голямата от общо 80 търговски камари в Германия с повече от 380 000 членуващи компании.
Добри перспективи за инвестиции има и в сферата на машиностроенето, в сектора на информационните и комуникационните технологии и клъстерите. България и Бавария също така могат да си сътрудничат в модернизирането на пристанища по река Дунав. През последните две години салдото в търговския стокообмен е положително, което за Бавария е знак за повишаване на качеството на българските стоки, посочиха представителите на Камарата.
Данните показват, че за 2012 г. повишението на общия стокообмен е с 22 на сто. Като успешен модел за сътрудничество беше посочен автомобилният клъстер у нас, който е и пример за успешна клъстерна политика, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Изпълнителният директор на Индустриално-търговската камара на Бавария Петер Дрисен заяви, че фамилните предприятия са в основата на баварския успех, там приемствеността е приоритет и дългосрочна перспектива. Петер Дрисен посочи още значението на приемствеността, политическата стабилност, както и продължаването на реформите в България.
По отношение на българите, работещи в Германия, Дрисен коментира, че процентът на безработицата сред нашите сънародници е 7.4% при равнище на безработицата в Германия от 7.7 на сто, а процентът на безработицата сред чужденците в страната е 14.7 на сто - два пъти по-висок от този за българските граждани.
Президентът Плевнелиев припомни, че България и Бавария работят успешно заедно по Дунавската стратегия, в областта на правосъдието и вътрешните работи, както и в областта на сигурността и отбраната.
От Индустриалната търговска камара на Бавария отправиха покана към българския бизнес за участие в програмата на Международния Мюнхенски панаир.