Хармония, която дори „лъжите” на Сергей Станишев не могат да разстроят, цари в правителствения лагер, показва стенограмата от последното заседание на Министерски съвет. След като миналата седмица критиките на премиера Бойко Борисов се изсипаха като дъжд от буреносен облак върху лидера на БСП, тази сряда времето е било за персонални похвали и бъдещи планове.
Със „звезди за храброст” са били отличени регионалният и образователният министри и колегата им по управление на средствата от ЕС, от чиято работа Борисов е останал видимо удовлетворен. Лиляна Павлова обяснявала добре, както всеки път подканва премиерът, а Сергей Игнатов и Томислав Дончев постигали съвместни добри резултати с европейски пари.
„Много добре се включи Лили Павлова, че се обясни на хората, че няма да се глобяват с по 5000 лв. за остъклените балкони, защото това не е било наше намерение, но беше лансирано в публичното пространство по един такъв начин. Сутринта гледахме за ДНСК и Гечева (Милка Гечева - директор на Дирекцията за национален строителен контрол – бел. ред.), мисля че в bTV я видях, много добре го обясни, хората да са спокойни - всъщност ние им правим добрина, а излезе, че им създаваме огромен проблем. Така че и това добре стана, че реагирахте навреме вчера”, казва министър-председателят.
Следващи субекти на похвалите му стават Игнатов и Дончев: „Много бях доволен завчера за това, което министър Игнатов успя да постигне с европейски пари – една голяма сума, а до края на този месец ще стане 44 млн. лв. - запознавам колегите, за да знаят какво се прави - разбира се, и на Томислав Дончев за съвместната им работа. Стана много добре, защото дойдоха ректорите на почти всички институти, получиха най-малко по 700-800 хиляди, примерно, Софийският университет – към 3 милиона по различните програми и най-вече, че докторантите получават по 16 000 лева и в същото време им се дава възможност да работят по своите приоритети. Хубаво е, че много от институтите на БАН бяха там с вече свои програми и проекти защитени, получават свежи пари за това”.
След като вече е изпратил вътрешния министър Цветан Цветанов в парламента да обясни как да бъде редактиран въпросът в референдума, Борисов раздава и други задачи. Икономическият експерт на ГЕРБ Владимир Горанов трябва да се свърже с обсерваторията „Рожен”, тъй като „пак имало някакви проблеми”, свързани с приказките за затварянето й.
В сряда премиерът и транспортният министър Ивайло Московски пък отиват, „ако е живот и здраве”, до „Дунав мост 2”, който вече е „изцяло присъединен”. Компания ще им правят Томислав Дончев и „комисарят Хан” (Йоханес Хан - комисар по регионалната политика на ЕС – бел. ред.).
След свършеното идва и времето за културни забавления:
„Операта в Бургас е изключително съоръжение, което преди няколко дни пуснахме и на 12 декември ще гостува Виенската опера на операта в Бургас, така че който обича това изкуство, аз ще бъда възпрепятстван, но министър Аню Ангелов задължително трябва да отиде, министър Цветанов също обича много операта, така че - който има желание! Действително е станало едно прекрасно съоръжение”.
За финал, след като миналат седмица обяви, че вечното дерби Левски-ЦСКА трябва да бъде достъпно за българския зрител, премиерът продължава темата:
„За мача Левски – ЦСКА сме направили необходимото да преведем парите директно на Футболния съюз, разбира се, чрез Националната ни телевизия, за да може да се предава. Така че днес Влади Горанов да се види и с футболните клубове в 15.00 часа и гледайте да ги отрегулирате тези процеси, защото не искам да им влизаме в игрите”.
В четвъртък – ден след правителственото заседание, президентът на Българския футболен съюз Борислав Михайлов заяви пред bTV, че мачът ще се излъчва заради големия интерес на феновете и заради „намесата на влиятелни хора”.