Народното събрание отложи поправките в закона за референдумите, предаде БГНЕС.
На първо четене бяха приети поправки касаещи единствено провеждането на референдум и местни избори две в едно и участието на българите от чужбина. Между първо и второ четене, обаче, са внесени изменения, които променят изначално правилата за провеждане на референдум.
Поправките предвиждат да се въведе праг на валидност от 40% от гражданите, които имат избирателни права. Друго предложение е от 500 000 подписите за свикване на референдум да паднат на 400 000.
Промените в Закона за референдумите доведоха до горещи спорове. В началото на заседанието Лютви Местан поиска отпадане на тази точка от дневния ред, но ГЕРБ не се съгласиха. В крайна сметка точката бе отложена с процедурна хватка, като гласуването бе преместено от трета на 19 позиция и така ще отпадне от днешната програма на НС.
„ЕС може да понесе гръцката криза, но предстои още един референдум, истинското предизвикателство – референдумът във Великобритания”, каза Местан от парламентарната трибуна.
Според него дори средно грамотни юристи биха се затруднили да дадат информиран отговор с „да” или „не” на референдума в Гърция. „Трябва да има референдуми, но не по експертни теми”, допълни още той.
„Има сценарии за въвеждане на еднопартийно управление чрез промяна на изборните правила”, каза още лидерът на ДПС. Местан призова по-малките партии по-внимателно да прочетат този сценарий.