Министерството на културата предвижда промяна в метода на финансиране на театрите и културните институти в областта на сценичните изкуства, който сега се осъществява на базата на продаден билет. Това обяви министърът на културата Петър Стоянович при отчета на 100-те дни на управление на екипа си.

„Следващата седмица предстои следващ кръг на предварителните ни разговори с Министерство на финансите по нашите очаквания за съответните пера в нашия бюджет. Те са в размер на около 20 милиона лева. На този етап са разпределени 10 милиона лева за сценични изкуства, тъй като прилагането на системата на делегираните бюджети стимулира креативността на творческите състави и доведе до увеличаване на броя на зрителите, което автоматично натоварва бюджета”, допълни Стоянович.

Според Стоянович трябва да бъде променен Единният разходен стандарт за сценичните изкуства, тъй като по думите му тази система е несъвършена. Тя е била въведена, за да увеличи пазарното съревнование в гилдията, но се налага да бъде премислена, „тъй като утежнява бюджета и нямаме гаранции, че качеството на продукта е еднакво добро в цялата страна”.

Някои от театрите намаляват цената на билета, за да напълнят залата, но и да получат съответната субсидия от държавата, посочиха още от министерството.

С поговорката "Искай всичко, за да ти дадат нещо", министърът коментира бюджета за следващата година и поисканите от екипа му повече средства в областта на културата. Става въпрос за около 20 млн. лв., които ще бъдат разпределени, както следва: 10 млн. лв. за сценични изкуства, 4,5 млн. лв. за филмопроизводство, 1,5 млн. лв. субсидия за творчески проекти, 2,5 млн. лв. за управление на културното наследство и 1 млн. лв. за подкрепа за фестивална дейност.

„През изминалите 100 дни по-скоро се опитвахме да върнем влака на културата обратно в релсите му”, обобщи министър Петър Стоянович трите месеца на управлението си.