Омбудсманът Мая Манолова увери, че ако след предстоящите промени в изборните правила бъдат нарушени права на българите в чужбина, ще изпълни обещанието си да сезира Конституционния съд.

По думите й последните промени в изборните правила са удар срещу българските граждани в чужбина, тъй като са им отнети вече предоставени права.

„В действащия кодекс се даваше възможност за свободно образуване на изборни секции, което даде възможност на много наши сънародници в Европа и в Северна Америка да гласуват. Близо 70% повече българи, живеещи в Европа и в Северна Америка, упражниха правото си на глас на последните избори, докато вотът в Турция въпреки този либерален режим намаля с 5%”, уточни Манолова.

Тя е убедена, че даването на свобода на хората зад граница не стимулира вота в Турция, а този в Европа и Северна Америка.

„Стигна се до там да се твърди, че едва ли не гласовете на българските граждани в Турция са заплаха на националната сигурност”, отбеляза Манолова каза в предаването „Тази сутрин” по bTV Мая Манолова.

„Липсата на контрол от страна на представителите на българската държава в Турция не може да бъде компенсирана със забраната на гласуването по целия свят. Подходът „Няма секция, няма проблем” е вреден”, посочи Манолова.

„Освен това на нашите съграждани в Турция им е най-лесно да се натоварят на автобусите, да се възроди изборният туризъм и като се забранят секциите в Турция, да се появят в изборния ден на малка екскурзия в България”, изтъкна тя.

„Лансира се идеята за до 35 секции във всяка държава извън България. В Турция например при 35 секции по 2000 гласа вотът може да се компенсира и с 35 секции, сигурно и с 20, като се допълни с организиран екскурзионен вот. Докато за сънародниците в Чикаго, Лондон, Мадрид, Барселона, това означава, че няма да могат да упражнят правото си на глас”, подчерта омбудсманът.

Според нея притеснителното е, че възможността за създаване на секции в рамките на тези 35 силно се ограничава. Във всеки град ще има максимум по една секция, прогнозира Манолова.

„В Лондон в момента са 11, какво означава – че ще има няколко секции в посолството? Тоест тези 9000 българи няма да могат да гласуват. В Чикаго се твърди, че консулството е на неудобно място. Ако не се даде възможност да се направят секции извън консулството, няма да има вот и в Чикаго. Същото ще се случи и в Мадрид”, изтъкна тя.

„Явно в Галиче нарушаването на права продължава и следва органите на реда да вземат необходимите мерки”, коментира омбудсманът във връзка с палежа там. Тя каза още, че хората в селото могат да изпратят жалби до нея, а тя ще ги препрати в прокуратурата.

Според нея е необходимо в Галиче да има повече полицейско присъствие. Не може да се окаже, че държавата е безсилна срещу едно село, подчерта Манолова.

 

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement