Всички, които подкрепиха този закон заслужават да бъдат специално отбелязани за куража им. Очевидно да се направи сериозна стъпка в борбата с корупцията не е леко. Това заяви в предаването „Тази сутрин” вицепремиерът Меглена Кунева ден след като парламентът отхвърли антикорупционния закон.
Това, че антикорупционният закон не мина още на първо четене, е безпрецедентно, каза Кунева. Тя изрази учудването си от решението на Патриотичния фронт, които не са дали никакви заявки, че няма да подкрепят закона. По думите й решението на АБВ е част от цялостната им политика за смяна на позиции.
"АБВ бяха по-резервирани, но направихме всичко възможно да им дадем пълна информация и да ги успокоим, че този закон е повече от професионално направен", посочи Кунева.
На въпрос кое е променило позицията им, тя отговори: „Интересът им най-вероятно. Те имат своя политически интерес, а колко дълбоко той се корени в страха от това да направим решителна крачка в борбата с корупцията, нека обществото пита”.
По думите ѝ, на всички въпроси, които са били поставяни по време на дебатите, е предоставен писмен отговор.
„Нека да ви кажа нещо за следващите 3 месеца, в които ще се работи по закона за антикорупцията. Щом аз се занимавам с това, той няма да бъде по-слаб”. В противен случай, ако законът е по-слаб от това, което в момента се предлага, аз ви гарантирам, че Движение „България на гражданите” и целият Реформаторски блок няма да го подкрепят, допълни още Меглена Кунева.
Според нея, отхвърлянето на закона на първо четене показва кой има ясно изразена воля за борба с корупцията.
На въпроса чувства ли се унизена, Кунева отговори:
"Напротив, аз смятам, че това, което направихме с този закон, показа кой има воля да се бори със закона.
Унизи се българският парламент,
защото при един фрапиращ въпрос, който е на дневен ред, българският парламент каза: „Това не ни нтересува”. Една част от изказванията бяха, че щяла да се създаде политическа полиция, представете си, с борбата с корупцията, че това щяло да бъде Гестапо и т.н. Аз съм на страната на добрите”.
Да се каже, че органът по корупция е Геспато е пълен абсурд. Анонимният сигнал беше голяма сфера на несъгласие, коментира Кунева.
"АБВ прояви колебание по много от въпросите и сменя бързо позициите си. Смени ги за дълга, смени ги още няколко пъти, последно за промените в Конституцията.
Ако това е просто игра на мускули и да се види, че реформаторското мнозинство, съставено от ГЕРБ и Реформаторския блок зависи и трябва да дава някакви концесии на АБВ, според мен това е грешна политика. Така не се прави", допълни вицепремиерът.
В момент, в който има огромен проблем в нашето общество, има проблеми с политици от АБВ, подозрения откъде идват парите, да не се подкрепи този закон е манифестиран израз на страха, заяви още Кунева.
Тя беше категорична, че няма намерение да отстъпва по нито един пункт
„Това, което аз исках от господин Борисов и за което получих уверение е, че ние ще направим още по-силен закон”.
"Действително трябва да се обмисли какво се случва в месеците, в които коалицията работи.
Има много силна съпротива срещу борбата с корупцията
В това гласуване ясно се видя, че това е най-сериозният политически закон за България, по-сериозен от всичко останало", допълни вицепремиерът.
"Това действително поставя страната ни в много лоша ситуация, включително и отговорността на правителството, защото утре, когато започне оценка на страната ни, няма да се каже: „Парламентът не се справи”, ще се каже: „Българското общество няма воля” и „Министерският съвет не може да се пребори с корупцията”.
Ако това е опит да се дестабилизира правителството, действително ГЕРБ и реформаторският блок трябва да направят много сериозна оценка на ситуацията и да видят кои са истинските приятели и при какви случаи", коментира Кунева.
По повод на антикорупционните мерки, това по-скоро ще втвърди мнозинството, отколкото да го отслаби. Вече имаме не просто реформаторски блок, а Реформаторски строй, заяви Кунева.
Тя каза, че има сериозни планове за настъпление по всички фронтове и ще предложи още една глава в закона – специално за сигналите и за корпоративната корупция.