Вицепремиерът Меглена Кунева направи признание за политическите умения на министър-председателя Бойко Борисов – успял да събере много хора от дясно-център – сред тях достатъчно, които мислят реформаторски.
„През нас (РБ) и ГЕРБ се събира голямото дясно – хората, които искат да променят за добро страната. Да им кажем: „За момента това е по-полезното за страната”, заяви тя в „Тази събота” по bTV.
Въпреки разногласията сред реформаторите за предложението на ДБГ Соломон Паси да се кандидатира за кмет на София, срещу която ДСБ реагираха остро, Кунева каза, че отношенията вътре са добри:
„Радвам се, че тази коалиция между РБ и ГЕРБ работи, подкрепяна и от две други партии. РБ има значение и смисъл, когато е подкрепян от много хора и когато е съществена политическа сила(...) Все още в ДБГ нямаме официална номинация за никой град. Аз се изненадах от динамиката на изказвания от страна на колегите от ДСБ”.
Темата за борбата с корупцията, чийто основен двигател се очаква да бъде Кунева, тя заяви: „Има нетърпение, настойчивост. До стената сме, не само политиците, всички, които съдят, които искат да живеят в по-справедлива страна. Няма накъде да се отстъпи. Това създава чувство за общност”.
Вицепремиерът изрази убеденост в качеството на изготвените текстове: „Мога да дам най-доброто като закон сега и след това да изберем такъв състав от хора и да ги държим под наблюдение за добър резултат”.
„Има надежда в България да се случи реформата атмосферата е различна от преди няколко години. Необходимо е да има среда. Да я разложим на съставни части – обществото, което е способно да се възмути – има го, хората, които ще продължат да настояват – тях също ги има, добри закони – аз съм отговорна за това, да се намерят с конкурс хора, които могат да изпълнят задачата - предстои да се случи, проверявани всяка година, за да не се изкуши някой”, продължи Кунева.
На въпрос кой трябва да е човекът, който да поеме отговорността за това, тя отговори: „Винаги можем да намерим един Крали Марко да свърши цялата работа, един да копае, а петима да стоят отстрани и да казват: „Дръж по-здраво лопатата, няма как да стане”. Конкретно име обаче вицепремиерът не посочи.