Закон за защита на българския език предвижда надписите на магазините, институциите, уличните табели и полицейските униформи да бъдат изписани на кирилица. Целта на закона е да защити книжовния език в официалните документи и надписи, в институциите.
„Въвежда изисквания за именуването на документи от общински и национален характер, върху сгради и улици, униформи”, обяснява доц. Милен Михов. Как обаче депутатите, които смятат колегите са за неграмотни, ще приемат такъв закон?
Според журналиста и издател Иван Гранитски „повечето депутати ръкат, съскат и ъкат и използват няколкостотин думи, защото не четат книги, а само медии, за да видят какво пише за тях”. Народният представител проф. Станислав Станилов припомня фразата на една депутатка: "Не ва ли е срам ва", като определя казаното като „пълна катастрофа”.
Според учените закон за езика не е необходим. Доцент Владислав Миланов и студентите му са направили анализ на над 400 законопроекта. Не са открили нито един без правописна и пунктуационна грешка.
А за обидите може да се напише речник: „Наскоро коментираха определения като „куха лейка”, „политически травестит”… Проблемът е че при нас е много широк диапазона на обидата, ако преди 150 години са се обиждали на „стадо овце”, сега е в най-широк обхват и в най-ниски регистри”.
Законопроектът, по който се работи от предишния парламент, ще бъде внесен до един месец.