Недоволни от занижения парламентарен контрол, който опозиционната партия ГЕРБ упражнява на правителството, дясната партия ДСБ инициира „извънпарламентарен контрол" за кабинета "Орешарски".

Партията, която не успя да влезе в Народното събрание след последните парламентарни избори, възнамерява да упражнява контрол върху кадровата политика на управляващите чрез въпроси, зададени по реда на Закона за достъп до обществена информация.

Началото на инициативата обяви зам.-председателят на партията Атанас Атанасов, който вече е изпратил първите си въпроси.

Той е попитал финансовия министър Петър Чобанов с каква служебна обществена информация е разполагал, когато е назначил Николай Попов за заместник-директор на Агенция „Митници".

„Ние питаме как този човек ще борави с класифицирана информация, след като през 2009 г., когато е бил началник на Столичната дирекция за борба с организираната престъпност, му е отнет достъпа до класифицирана информация заради съмнително поведение. Отнемането е било обжалвано от него и потвърдено впоследствие”, изтъкна Атанасов.

От ДСБ са поискали министър-председателят Пламен Орешарски да предостави цялата служебна информация, която е съпътствала заповедта за назначаването на Емил Иванов за областен управител на София-област.

Атанасов пита Орешарски дали преди назначението се е запознал с докладите и констатациите на Сметната палата за дейността на Областната управа при предишното управление на Иванов между 2005 г. и 2009 г.

От ДСБ възнамеряват да продължат „извънпарламентарния контрол” с въпроси, свързани с дейността на Агенция „Митници”, с енергийния сектор, обществените поръчки.

„Възможностите за такъв контрол са много по-широки от възможностите за парламентарен контрол, защото по време на парламентарния контрол могат да се задават въпроси само към изпълнителната власт”, подчерта ген. Атанасов.

По думите му, кабинетът „Орешарски” не е получил сериозни въпроси за политиките си откакто беше съставен в края на месец май. „За съжаление сегашната парламентарна опозиция в лицето на ГЕРБ е пасивна, не чуваме адекватните въпроси да бъдат задавани в парламента”, критикува зам.-председателят на ДСБ.
Затова тъмносините са решили да ползват Закона за достъп до информация.

За розовия паметник

От ДСБ коментираха и вчерашната язвителна реакция на Русия за боядисания в розово паметник на Съветската армия и извинението на България по повод годишнината от Пражката пролет.

„България се е извинявала два пъти за действията си през 1968 г. и ние сме много изненадани от реакцията на Русия, тя е твърде нахална, коментира Албена Палпурина от националното ръководство на ДСБ. Според нея Русия не може да се държи с България като с руска губерния.