ДСБ няма да участва при гласуването на членовете на новия Висш съдебен съвет от парламентарната квота. Причината – тъмносините смятат, че има уговорка между ГЕРБ, ДПС и БСП техните кандидати да бъдат подкрепени. Това обяви пред журналисти Екатерина Михайлова, член ръководството на ДСБ.
По думите й партията все пак ще участват в утрешното изслушване на номинираните от правната комисия, както и в дебатите, защото „като цяло процедурата е най-прозрачната досега”. Михайлова подчерта, че въпросителната около вота за ВСС е, освен предложените от трите политически сили, кой друг кандидат ще влезе - на РЗС, на "Атака" или на СДС.
Другата причина, поради която тъмносините депутати няма да дадат гласовете си, е принципната им позиция парламентът да не избира членове на съвета , изтъкна още Екатерина Михайлова.
От ДСБ призоваха политическите сили да се противопоставят и да осъдят изказване на лидера на БСП Сергей Станишев отпреди ден, в което той определи датата 9 септември 1944 г. като „начало на демократични реформи в България”. Михайлова напомни, че има декларация на Народното събрание, с която се заклеймява комунистическия режим и го обявява за престъпен.
На пресконференцията десните депутати засегнаха и няколко темата енергийна сигурност – станала особено актуална с обявените преди дни от икономическото ведомство проучвания за природен газ на територията на страната.
Във връзка с предстоящото подписване на нов договор с Газпром, с краен срок 15 ноември, от ДСБ настояват той да е за не повече от 5-6 години, тъй като след това България ще може да разчита на алтернативни източници, включително и собствени. Формулата за изчисляване цената на газа също трябва да бъде променена и да се смята на база средномесечна цена на световните борси, отбеляза Иван Иванов, председател на софийската организация на партията. От централата настояват също кабинетът да не приема клауза, задължаваща страната ни да изкупува големи количества природен газ.
Според Иванов най-удачно е ДКЕВР да бъде избирана от парламента, което би й осигурило относително по-голяма независимост. В момента, обясни депутатът, неин работодател е министър-председателят и така тя е пряка функция на изпълнителната власт.
В същото време при заявено от КЗК съмнение за наличие на картел на пазара на горива у нас, при данни за злоупотреби на доставчика Лукойл с монополно положение, правителството не прави нищо, обвиняват управляващите от ДСБ.
„След като Комисията за защита на конкуренцията тихомълком оттегли съмненията си за картел, без дори да ги обяви публично, кабинетът не се възползва от възможността да обжалва решението на КЗК пред ВАС, което дава основания да смятаме, че Бойко Борисов и правителството покровителстват монополите”, заключи Иванов.