Депутатите приеха да има таван от 35 секции за гласуване в чужбина.
Изборният кодекс беше отворен за поправки за пореден път след недоволството на българите зад граница и след президентско вето, макар то да беше отхвърлено.
Депутатите поставиха и още едно условие при гласуването в чужбина – ще бъдат необходими поне 60 заявления за откриването на секция. Става въпрос за слагане на урни извън дипломатическите ни представителства.
Изискванията преди бяха повече заявления и зависеха от това дали избирателите са в Европейския съюз или извън него.
Поредното отваряне на Кодекса доведе до общо седем законопректа. Остана само един – на управляващото мнозинство.
От там обясниха защо се спряло на числото 35 за секциите в чужбина.
„Това число има своята логика и своето обяснение от досегашната практика и данни за максималната избирателна активност в държавите, в които е имало най-голям интерес от българите да гласуват – Англия, Испания, САЩ, каза председателят на правната комисия Данаил Кирилов.
БСП се зачудиха защо променят Кодекса на Мая Манолова и прогнозираха нови поправки наесен.
„Винаги, когато правите Изборен кодекс, ви бием“, коментира Цвета Караянчева от ГЕРБ.
Основните противници на измененията бяха от ДПС и ДОСТ с аргумента, че това е поредният Изборен кодекс, насочен срещу избирателите им. От двете партии призоваха президента и този път да се намеси.
„Днес пишете най-мракобесната страница в съвременната история на България като с един замах заличават определението демократична“, заяви председателят на ДОСТ Лютви Местан.
„С това гласуване отново нарушихте конституцията“, каза и депутатът от ДПС Хамид Хамид.
Опозицията обвини ГЕРБ, че прави отстъпки, за да запази Патриотичния фронт (ПФ) като коалиционен партньор.
„Чрез този закон се стигна до този етап, че с извиване на ръце може да се стигне и до счупване на тези ръце“ каза Тунчер Кърджалиев от ДПС.
„Патриотичния фронт извивал ръце. Аз не помня такова нещо. Ръце извива ДПС 26 години“, съпредсадтелят на ПФ Красимир Каракачанов.
И този път ДСБ се разграничи от останалата част от Реформаторския блок. Опитаха заедно с независимия Георги Кадиев да върнат режима за вота зад граница от времето на Мая Манолова, но не успяха.
Сънародниците ни зад граница ще изчакат и второто четене на Изборния кодекс, преди да решат как да реагират. Те обаче повториха, че не приемат тези поправки и настояват за по-лесен достъп на българите зад граница до гласуване.