От налога върху лихвите от депозитите ще пострадат хората, които имат много пари в банка, заяви премиерът Бойко Борисов по повод последното решение на кабинета, с което смята да увеличи приходите в бюджета.

Министерският съвет изненадващо прие идеята на заседанието си в сряда, след като преди това категорично се разграничи от нея.

Управляващите няма да се откажат

Премиерът обясни, че преди месеци, когато казвал, че има много пари в банките, а не влизат в потребление, коментарите били, че малко хора, и то богати, имат влогове, а бедните нямат спестявания.

"Тези, които имат малки спестявания, да ги приемем, че са бедни, макар че никъде по света, когато имаш спестявания и вземаш лихви от тях, не се наричаш беден човек. Но да приемем, че с малките влогове са бедни хора - на 1000 лв. увеличението е 30 стотинки на месец. В същото време при плоския данък 10 %, който беше въведен от предишното правителство, и тогава имаше смисъл, защото имаше огромен растеж, е много трудно да правиш социална държава", заяви премиерът.

По думите му, след като фирмите си приспаднат разходите, остават около 7 % за облагане. Борисов заяви, че в същото време всички хора искат да им се вдигат доходите, а те могат да се вдигнат само от тези 7 %.

Парите ще отидат директно за увеличението на минималната заплата и за вдигането на пенсиите при 10 % плосък данък, при най-ниските данъци, при 15 % контрабанда, може би най-ниското ниво в Европа. Това се дължи на добрата работа на митниците, МВР и най-вече на 40-те млн. лв., отделени за скенери по границите, каза премиерът. И още веднъж посочи, че в цяла Европа има такъв данък.

Борисов подчерта, че от първия ден, когато управляващите са дошли на власт, са вдигнали пенсиите, както и предстоящото увеличение от следващата година.

Парите трябва да дойдат от някъде

Разчетите са за приход от 130-140 млн. лв. от данъка върху лихвите, за да можем да вдигнем с толкова с колкото казахме пенсиите, каза премиерът.

Министър-председателят инспектира работата по три пътни отсечки в Североизточна България.

Стана ясно, че до май следващата година ще бъдат завършени участъкът от АМ „Хемус” между Шумен и Белокопитово, рехабилитацията на пътя Силистра-Шумен и разширението на пътя Русе-Шумен, за които са отпуснати необходимите средства.