Както повелява процедурата, служебните министри отидоха при предшествениците си по министерства, за да получат от тях „ключовете” на ведомствата.

Всички заявиха, че ще търсят приемственост и няма да има радикални промени в политиката. Преди ден се появи информация, че ще бъдат сменени всички зам.-министри, като на този етап тя не се потвърждава напълно – кадрови рокади няма да има, но в повечето случаи те ще са след анализ.

 

Финанси

Ще направим анализ на състоянието в МФ и ще направим препоръки какво трябва да се извърши, заяви служебният финансов министър Румен Порожанов в сградата на Министерството на финансите, където прие поста от Петър Чобанов.

Порожанов посочи, че фискалният резерв от 8.2 млрд. лева е добра база и ако има актуализация след изборите, тя може да изчисти негативните тенденции.

„Не идвам с екипи. До дни ще бъде сменен един заместник-министър, други кадрови промени ще направим ако се налага след анализ”, допълни Порожанов.

Според него важен проблем са спрените две програми – Околна среда и Регионално развитие. Като друг проблем той посочи забавяне на изпълнението на приходната част в бюджета.

От своя страна Петър Чобанов заяви, че стои зад направеното от правителството предложение за актуализация на бюджета и съжалява, че тя не е била приета в НС по начина, по който той е предложил.
За КТБ Чобанов отново каза, че основната отговорност е на БНБ и в момента решения не могат да се извършват от МФ.

 

 


Вътрешни работи

Ще се постарая българският народ да не усети каквато и да е смяна в ръководството на МВР. Това каза служебният министър на вътрешните работи Йордан Бакалов по време на церемонията по предаването на управлението.

„Основното задължение на МВР е провеждането на честни избори. Изборите са тези, които дават началото на старта на управлението. Аз и екипът, с който ще работя, ще обръщаме внимание на това, което се случва”, подчерта Бакалов.

„Министър Цветлин Йовчев ми предава министерството кадрово стабилно, но финансово не толкова. Ще говоря с министъра на финансите и се надявам да не се усети по никакъв начин, че има някаква промяна в МВР. Не съм прочел отчета за финансовото състояние, но тези изводи ги правя от гласуването на Народното събрание”, обясни Бакалов.

Според него, Цветелин Йовчев е изпълнил закона такъв, какъвто е. „За мен са важни резултатите. Законът е такъв, какъвто е приет. Ще бъдем наистина една правова държава, ако си изпълняваме законите такива, каквито са. Благодаря на Цветелин Йовчев за подкрепата, която получавам”, каза още Бакалов.

„Както се казва, ако беше много лесно, на нас ли щеше да се падне”, пошегува се Йордан Бакалов.

 

Външни работи

 Създаването на условия за нормално провеждане на изборите в чужбина и максималната подкрепа за българската кандидатура за еврокомисар ще бъдат сред основните приоритети на служебното правителство.

Това каза служебният министър на външните работи Даниел Митов при приемането на властта от досегашния министър Кристиян Вигенин.

"Вчера президентът даде анонс, че Кристалина Георгиева ще бъде българският кандидат за еврокомисар. Ние като министерство трябва да направим всичко възможно България да получи много по-добро портфолио в състава на следващата Европейска комисия", каза Митов.

Снимка: БГНЕС

Той ще продължи работата по подготовката за срещата на върха на НАТО и Общото събрание на ООН и по предприемането на следващите институционални стъпки за присъединяване към Единния механизъм за банков надзор.

Митов благодари на Вигенин за добрата работа в последната година и заяви, че приемствеността в българската външна политика ще продължи.

Досегашният министър на външните работи Кристиан Вигенин каза от своя страна, че е направил всичко възможно да остави министерството в ръцете на следващия министър в по-добро състояние от това, което заварил.

"Постарахме се по отношение на политиката, която беше водена в този период, България да засили значително своите позиции в Югоизточна Европа и Черноморския регион. Имахме много активна политика по отношение на Източното партньорство, успяхме да засилим двустранните връзки с голяма част от европейските страни, което да ни помогне да имаме по-добра координация и взаимодействие и на равнище ЕС", заяви Вигенин.

"От една страна развивахме много активно и динамично отношенията със САЩ. В същото време направихме немалко стъпки за засилване на контактите между България и страните от Югоизточна Азия. Запазихме и комуникацията с Руската федерация", посочи Вигенин. Той допълни, че са били положени особени усилия по отношение на българските общности зад граница, най-вече в Молдова и Украйна.

Вигенин изрази надежда, че от всичко това ще бъде взето най-положителното и то ще бъде развивано в периода на служебното правителство и в следващ период, за да се гарантира приемствеността във външната политика и нейните приоритети.
 

 

Енергетика

Искам да се запозная с реалната ситуация в икономиката и енергетика и едва след като имам пълната информация ще направя коментар. Това заяви служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов, като призова журналистите да гледат картината на икономиката в цялост, а не да използват отделни парченца от тази картина при осветляването на ситуацията.

Той посочи, че ще фокусира работата си върху три цели. Първата е запознаване с реалното състояние на икономиката и големите енергийни проекти (новият блок на АЕЦ „Козлодуй” и „Южен поток”).

Снимка: БГНЕС
Втората е създаване на енергиен борд с всички участници на пазара, ДКЕВР и външни експерти от ЕК, Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие.

Служебният министър посочи, че в енергетиката трябва да се предприемат 18-19 мерки, но не поединично, а да се приложат комплексно. Само така ще има желания ефект в енергийния отрасъл, твърди той.

Третата е развитие на средните и малките предприятия. „Всеки говори за големите енергийни проекти, но именно средните и малките предприятия са гръбнакът на икономиката”, каза той и обеща да се запознае и с усвояването на евросредствата по ОП "Конкурентоспособност".

Бившият вече енергиен министър Драгомир Стойнев посочи, че предава на приемника си енергийната стратегия на страната, енергийния баланс за първите седем месеца спрямо миналата година и това, което са изпълнили като препоръки от ЕК.

„Тъй като, спомням си, когато стъпих в длъжност, служебният министър се бе обърнал към ЕК за помощ, тъй като състоянието в енергетиката го беше уплашило. 80% от мерките, които са залегнали в тези препоръки, са изпълнени”, посочи Стойнев.

„ЕК промени своята стратегия и подкрепа за възобновяемите енергийни източници. Тук, за съжаление, Конституционният съд отмени таксата за възобновяемите източници, което неминуемо ще има ефект върху крайните потребители”, обясни Драгомир Стойнев.

По думите му единствените сектори със знак минус са свързани именно със „зелената” енергия, където има 6-7% намаление. Стойнев изрази надежда, че в енергийния борд нямка да има представители на ВЕИ сектора.
 

Правосъдие

Пожелавам на Христо Иванов политически консенсус, без това всички сме наясно, че няма да мръднем напред. Това заяви Зинаида Златанова, която предаде поста на служебния вицепремиер и министър на правосъдието Христо Иванов.

"Изключително щастие и късмет е, че имаме човек, толкова отдаден на съдебната реформа дълги години, който ще поеме министерството. Наистина му дойде времето за това. Надявам се и му пожелавам да работи със същия ентусиазъм в правителствения сектор, както в неправителствения", заяви Златанова.

Снимка: БГНЕС
В равносметката си за свършеното за тази една година бившият министър обясни, че й се вижда важно, че са събрани гледните точки, които са в документ, който новият министър по преценка може да допълни, измени, напише отново или както прецени. „Важното е, че всички въпроси са поставени на масата, няма непоставени въпроси”, сподели Златанова.

От своя страна новият служебен министър Христо Иванов бе категоричен, че в този труден и турбулентен период Зинаида Златанова е успяла да наложи и запази един изключително добър и човешки тон на отношение.

„Това са три месеца, но не са случайни, от гледна точка на правосъдието. Това са трите месеца, в които трябва да направим необходимите стъпки, за да може да получим, колкото може по-добър доклад през януари следващата година и да поставим тон на отношение между ново правителство и една нова комисия” обясни той.

Същевременно в тези три месеца предстои ВСС да избере председател на Върховния касационен съд. Има и по-важна задача, този избор да подпомогне и да окуражи съдите във ВКС, а след това и всички останали, за това че има смисъл да инвестират усилия, да излизат от тясно-формалните роли, които законът им дава и да се ангажират с взимането на решения в съдебната система, заяви новият правосъден министър.

Като централен проблем той посочи е начинът, по който се номинират и избират лидерските позиции, като това, според него не е проблем само в съдебната система, а в цялата система от контролни и независими органи, които трябва да се грижат за върховенството на закона и за прилагането на доброто управление.