„Приетите днес на първо четене поправки в Конституцията не решават кой знае какво проблеми в съдебната власт. Правим поредната имитация на реформа”. Това обяви в предаването „Лице в лице” на bTV бившият правосъден министър Антон Станков.
Той припомни, че настоящият правосъден министър Христо Иванов днес е признал, че промените се готвят заради предстоящия мониторингов доклад, който се очаква януари догодина.
Според Станков измененията на основния закон имат и вътрешнополитическа цел – някои хора да се окичат със значки „Ние направихме промени”.
По думите на юриста разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии - на съдиите и на прокурорите и следователите, е добра идея на пръв поглед, но това ще капсулира системите и ще размие отговорността.
За мен ключовият проблем е в отговорността и на тримата главни – председателя на Върховния касационен съд (ВКС), председателя на Върховния административен съд (ВАС) и главния прокурор, обяви Антон Станков.
Той напомни, че от 1990 г. в Конституцията пише, че президентът назначава тримата първи в съдебната система, но пък няма разписана процедура как да го прави. Според него такива правила трябва да се напишат и приемат от парламента и президентът да назначава и отстранява тези хора, също и да носи отговорност за тяхната работа.
През годините неведнъж се оказа, че се злоупотребява с власт по върховете на съдебната власт, напомни още бившият правосъден министър.