Партиите се разделиха за това как Европрокуратурата трябва да действа по казуса с европрокурорката Теодора Георгиева. От „Дондуков 2“ предупредиха, че това може да попречи на приема ни в еврозоната. Същото предупреждение дойде и от Фискалния съвет.

В парламента мненията бяха разнопосочни. Първият коментар дойде от Делян Пеевски, за когото Георгиева твърди, че е упражнявал натиск върху нея.

„Една женица, която е сгазила лука, като се е завирала при Петьо Еврото, който я е направил европрокурорка, в паниката си измисля едни лъжи, за които днес подавам сигнал“, заяви лидерът на „ДПС-Ново начало“.

ГЕРБ не влязоха в даване на оценки за отстраняването на българския европрокурор.

„Европрокуратурата има своя блясък и аз съм убеден, че един блестящ прокурор като г-жа Кьовеши няма да остави никакво петънце върху Европрокуратура“, заяви лидерът Бойко Борисов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

От „Продължаваме промяната“ заявиха, че ще се обърнат именно към Лаура Кьовеши.

„Ние подаваме сигнал към Европейската прокуратура с копие, разбира се, и до г-н Сарафов въпреки че не очакваме той да свърши нещо по въпроса, да започне разследване на тези твърдения на г-жа Георгиева и ако е необходимо да бъде взет имунитетът на Делян Пеевски“, каза Асен Василев, съпредседател на ПП.

Коментар дойде и от президентството.

„Скандалът, който върви, вече поставя работата не само тук в България на съответните органи, но за съжаление и на Европейската прокуратура и затова всички ние имаме нужда истината а излезе, още повече в навечерието на приемането на България в еврозоната“, коментира вицепрезидентът Илияна Йотова.

А избраният за председател на Фискалния съвет Симеон Дянков предупреди, че дори да покрием всички финансови критерии за еврозоната, трябва и стабилно управление.

„Има 2 много важни изречения в Маастрихтските критерии в самото начало – трябва да има стабилно политическо управление, следователно редовно правителство. И другата тема, която пряко се свързва с този европрокурор, е че в публичните финанси трябва да има достатъчно откритост и липса на корупция“, каза Дянков.

Останалите партии в парламента не направих коментар.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK