След като вчера заседава извънредно по темата, служебният кабинет внесе в деловодството на Народното събрание проектите си за удължаване действието на настоящия държавен бюджет, на закона Здравната каса и на Закона за корпоративното подоходно облагане. 

Срокът е не повече от 3 месеца. Повечето политически партии са на мнение, че вариантът на служебния кабинет ги устройва, за разлика от „Продължаваме промяната“ и БСП, които остро протестираха.

ГЕРБ приемат за възможно удължаването на действието на стария бюджет до май догодина. 

„Бюджетните авантюри винаги са нещо много опасно. Като анализираме предложенията, които дават различни партии, ако те бъдат внедрени в един бюджет за 2023 г., допълнителният разход може да се окаже 20 млрд., а бюджетният дефицит 10%“, заяви Томислав Дончев от ГЕРБ.

По-късно през деня лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска експертите да изчислят възможни ли са големи социални разходи.

„Има една фатална точка 13, която тези математици казват – ограничаване на бюджетния дефицит до 3% с максимално прозрачно изразходване на публичните средства“, отбеляза Бойко Борисов.

„Продължаваме промяната“ са категорични, че е задължение на служебното правителство да внесе бюджет за 2023 г.

„Липсата на редовен бюджет би породил несигурност у инвеститорите, може да доведе до увеличение на доходността на българските ценни книжа, съответно понижаване на кредитния рейтинг и евентуално би могло да застраши прилагането на решението на Народното събрание от миналата седмица за националния план за въвеждане на еврото“, каза Андрей Гюров, председател на ПГ на „Продължаваме промяната“. 

Според ДПС това е временно решение и би трябвало да подтикне към съгласие за съставяне на нов кабинет.

„Това е още една покана към партиите да се отнесат отговорно към своята дейност, да сформираме редовен кабинет, да направим нормален бюджет, който да се прилага следващата година и да носим отговорност за това“, отбеляза Петър Чобанов, депутат от ДПС.

От „Възраждане“ също не се противопоставят на удължаването на действието на финансовата рамка.

"Въпросът е вече на преценка всичко това, което се предлага вътре дали е обосновано. Ние имаме големи проблеми с това, което правителството води по отделни сектори, като политика", коментира Цончо Ганев от "Възраждане". 

Корнелия Нинова поиска социален бюджет за 2023 г. и разкри, че служебното правителство е заложило вратичка за самолетите „Грипен“ под името "Финансиране на инвестиционни проекти".

"Служебният кабинет е предвидил някъде в бюджета резерв за финансиране на 10 самолета „Грипени“, ето откъде ще дойдат парите, ако се приеме социална политика и грижа за хората, вместо 10 нови самолети "Грипени", коментира Корнелия Нинова.

От „Демократична България“ са фокусирани върху антикорупционното законодателство. Утре депутатите от „Демократична България“ ще излязат с позиция за проектобюджета.

В деловодството на Народното събрание вече има над 40 проектозакона, така че депутатите имат върху какво да работят. Утре от 13 ч. държавният глава ще се срещне с представителите на ДПС, за да обсъди възможността за съставяне на правителство.