Политическата "жега" поставя пенсионната реформа в задънена улица. Преговорите за това как ще се пенсионираме от 2015-а трябваше да започнат след евроизборите, а наесен парламентът да гласува промените. Настоящата политическа ситуация обаче поставя под въпрос този план.

Не е ясно с кого синдикати и бизнес ще водят преговори за това как ще се пенсионираме от 2015 година нататък. Реформата, която ГЕРБ приеха, беше замразена за тази година, за да се измисли нова. В настоящата ситуация обаче това като че ли изглежда невъзможно. Най-малкото, защото е нужен работещ парламент, който да гласува промените. Промени, които преди това да са широко дебатирани.

Така че, нищо чудно догодина да се пенсионираме при условията, които ГЕРБ прие, а имено - с по 4 месеца увеличение на възраст и стаж.

На заседание на Тристранния съвет се обсъди предложение за увеличение на социалната пенсия за старост от 1 юли - с 3 лева. За да стане факт, се иска само решение на Министерския съвет. Парите за увеличението са предвидени в бюджета.

На заседанието на Тристранния съвет от КНСБ настояха за по-голямо увеличение на социалната пенсия за старост. А от бизнеса подкрепиха намеренията за три лева отгоре.

Право на социална пенсия за старост имат хората, навършили 70-годишна възраст. За да я получават обаче се гледа и доходът на семейството, а много хора приемат скока от 3 лева като подигравка.

С увеличението на социалната пенсия за старост автоматично ще се увеличат и други пенсии, които не са свързани с трудова дейност и които зависят от нейния размер. Например - социалната пенсия за инвалидност, персоналната пенсия и добавката за чужда помощ. Така, реално, ефектът от увеличението на социалната пенсия за старост ще усетят 618 хиляди души.

Въпросителни се появяват и относно условията, при които ще се пенсионираме от догодина.
Ако парламентът не приеме нови правила заради горещото политическо лято, хората ще трябва да имат с 4 месеца повече стаж и възраст.

„Ако нищо друго не се случи до края на годината, реформата ще продължи от догодина във вида, в който я прие предишният парламент”, казва Васил Велев, Асоциация на индустриалния капитал в България.

Под въпрос остават и пенсиите на работещите при тежки условия на труд, които от 2015-а трябва да се изплащат от частните професионални фондове. Причината - не е ясно какво ще се прави в случаите, в които хората са внасяли осигуровки и в НОИ.

Междувременно НОИ излезе със статистика за средномесечния осигурителен доход за година назад - той е 659 лева и 83 стотинки. Този размер служи при изчисляване новоотпуснатите пенсии през месец май.