Сбогувахме се с Кралицата на българската комедия. Стотици дойдоха на поклонението на Стоянка Мутафова в Сатиричния театър в столицата.
Там Стоянка Мутафова игра до лятото на тази година. В нейна памет в театъра ще има стол с името й.
Тя почина на 6 декември – Никулден, след продължително боледуване.
Неизчерпаемата енергия на 97-годишната актриса спечели сърцата на няколко поколения с ролите си в театъра, киното и телевизията.
Загубихме и изпратихме Стоянка Мутафова на два църковни празника - св. Николай Чудотворец и зачатието на св. Ана - майката на Богородица.
Това съвпадение е проява на житейската ирония - голямата актриса не беше никак религиозна, а напротив - суеверна.
Витална, силна, висока по дух и ръст, Стоянка Мутафова за първи път стъпва на сцената и остава там, за да разсмива поколения наред. Но и да държи безпощадното оръжие на сатирата винаги наострено.
В Сатиричния театър червени цветя украсиха паметта за Стоянка Мутафова.
“Стоянка е жива, Стоянка е театър и ние ще я обичаме, докато ни има”, каза актрисата Татяна Лолова.
„Образована, витална, голяма актриса, голяма приятелка, чешит, тя беше и в живота като на сцената”, сподели Богдана Карадочева, певица
„9 години от живота ми тя беше като моя майка, и в сериала, и на сцената. Паметта е нещо, което ни липсва в днешно време и според мен загубихме едно национално богатство”, каза Любо Нейков, актьор.
В сериала "Столичани в повече" Мутафова за последен път си партнира с Георги Калоянчев. В една единствена сцена той играе нейната голяма, но неосъществена любов.
„Стояна ще си остане един гамен в съвсем красивия смисъл на думата и широко скроен човек, каза Васил Найденов, певец.
„Човек не се разделя лесно с такава фурия като нея. Такъв пример за емоционалност и за професионализъм е нещо, което не се ражда всеки ден”, сподели Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър.
Белият ковчег понесе Стоянка Мутафова към вечността.
Председателят на парламентарната комисия по култура Вежди Рашидов също се поклони пред Стоянка Мутафова и предложи да се създаде Парк на славата. А върху морени от Витоша да се изпишат имената на емблематични творци и общественици - практика, отдавна позната в Европа.