Разговорите на президента с деветимата потенциални кандидати за служебен министър-председатели приключиха. Публично декларирано „да“ от никой от тях няма. Предстои да разберем кого президентът ще избере.

По новите правила в Конституцията държавният глава има ограничен списък от лица, които може да назначи.

Вчера той разговаря с тримата големи - председателя на парламента Росен Желязков, управителя на БНБ Димитър Радев и председателя на Сметната палата Димитър Главчев. А днес с останалите шестима.

По-рано Радев предупреди: „Опциите са стеснени и това не може да доведе до добър резултат“.

Омбудсманът Диана Ковачева заяви, че няма как да оглави служебно правителство.

Снимка: БГНЕС

„Президентът е наясно, че аз заминавам за Страсбург. Избрана съм на позицията съдия в Европейския съд по правата на човека и имам срок, в който трябва да встъпя“, заяви тя.

Според Ковачева процедурата по назначаване на нов омбудсман и нов заместник-омбудсман ще отнеме време.

Подуправителите на БНБ пък не дадоха еднозначен отговор - биха ли приели да напуснат централната банка и да оглавят служебна власт.

Снимка: БГНЕС

„В момента не е такъв етап от консултациите, в който има директно решение да или не. Разговорите продължават и господин президентът, както ви каза, след като изслуша всички, ще формира своето решение“, заяви Петър Чобанов, подуправител на БНБ.

„Ще се присъединя към думите на гуверньора, че БНЖ трябва да стои далеч от политическия живот“, посочи Радослав Миленков.

„Това са хипотетични решения, президентът да реши“, каза Андрей Гюров.

Двамата заместник-председатели на Сметната палата влязоха на „Дондуков 2“ заедно.

По-рано президентът заяви, че разговорите с възможните кандидати вървят спокойно и конструктивно.

„Опциите са изключително стеснени. Виждате, че има и редица проблеми по отношение на съвместимост на редица от тези длъжности, но винаги, когато един избор е лимитиран, той не може да доведе до най-добрия резултат“, заяви държавният глава.

„Така както бяха изготвени промените в Конституцията, всякакви подводни камъни могат да се появяват в процеса по назначаване на служебно правителство“, допълни още той.

Избраникът си президентът трябва да назначи с указ, след което да му даде време да предложи състав на служебно правителство.

Процедурата продължава. След като имаме състав на служебно правителство, президентът трябва да проведе разговори и с партиите в парламента. Едва след това могат да бъдат насрочени новите предсрочни избори за Народното събрание.

Темата коментира и преподавателят по конституционно право в Софийския университет доц. д-р Пламена Пенова. Какво каза тя - чуйте във видеото.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement