Едва седмица след като седна в креслото на Борис Велчев, приемникът му Сотир Цацаров запя до болка познатата песен на бившия пръв обвинител в държавата. Всички, следили изявите на Велчев от втората половина на мандата му, са запознати с рефрена: „Не ни затрупвайте с папки”.
Основната теза на настоящия конституционен съдия по времето, в което оглавяваше държавното обвинение, бе, че институциите и главно политиците използват прокуратурата като универсално средство, върху което се прехвърля отговорността за всевъзможни проверки, а в същото време основните контролни органи в държавата не работят. Действително разтоварването на тонове папки в коридорите на прокуратурата задръства нейната работа и намалява ефективността й.
В четвъртък преди първото си участие в заседанията на Висшия съдебен съвет Сотир Цацаров демонстрира приемственост, прегръщайки аргументите на Велчев като призова да не се злоупотребява с прокуратурата. Повод за „апела” му стана сигналът на земеделския министър Найденов, с който настоява за проверката на 98 заменки от 2003 година досега.
„Прокуратурата е възприемана като всеобхватен контролен орган в тази държава, първо защото е прокуратура, което само по себе си внушава някакъв авторитет, второ – защото е най-удобно всичко, което имаш, да бъде прехвърляно на прокуратурата, а пък тя да го проверява”, заяви Цацаров.
Конкретният пример, от който новият главен прокурор се възползва, за да посъветва да се спре със затрупването, обаче може и да не е най-удачният, тъй като активността на Мирослав Найденов по темата „заменки” дойде в резултат на „Дюнигейт” и след среща на премиера с екоорганизации от преди десет дни. От публикуваната след срещата стенограма става ясно, че нареждането сделките да се пратят в прокуратурата е именно на Борисов.
Обяснявайки, че трябва да се създаде анкетна комисия на паритетен принцип в парламента, която да провери всички заменки от 2003 година досега, премиерът е цитиран от пресцентъра си да казва: „Сиреч, сделка по сделка вадим, показваме, казвате си мнението и след това хайде при прокурора”.
От изказването на Цацаров и от думите на Борисов ясно личи, че двамата имат различно разбиране за функциите на прокуратурата.
„Мисля, че проверката на 98 заменки за извършване на територии от горския фонд от страна на прокуратурата е задача, която освен, че е прехвърляне на огромна задача на прокуратурата, не е толкова присъща като проверка в този мащаб на задачите и функциите на самата прокуратура”, заяви главният прокурор в стил, характерен за вътрешния министър Цветан Цветанов. В духа на „отличното институционално сътрудничество” обаче Цацаров обясни, че прокуратурата работи „изключително активно” по конкретния случай с дюните в Несебър.
„Ако бъдат показани конкретни действия в конкретна насока, а не всеобхватни проверки, които с течение на години проверяват 98 или 124 сделки, нещата биха били далеч по-нормални. Да бъдат проверени толкова сделки, каквито и да е – било заменки, било изваждане на територии от горския фонд – това изисква време”, продължи Цацаров.
В същото време той даде да се разбере, че явно следи редовно премиерските изяви, тъй като заяви, че затрупването на прокуратурата е започнало, преди той да стане административен ръководител и ще продължи след като мандатът му изтече.