Населението на България намалява и вече е под 6 милиона 500 хиляди души. Застаряваме, но раждаемостта в последните 20 години се покачва. Това показват данните на националната статистика за 2024 година.
Ако в края на 90-те години средният брой деца, които ражда една жена у нас, е 1,1, то през 2024-а така нареченият „тотален коефициент на плодовитост“ е 1,72. Година по-рано дори се покачва до 1,81.
В същото време, с 5 години се увеличава средната възраст в страната за последните две десетилетия. През 2001 г. тя е малко над 40 години, а през 2024 - малко над 45 години.
Само 6 са българските градове с население над 100 хиляди души. Към днешна дата класацията изглежда така: София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Русе.
Още за тенденциите и промяната в профила на населението, както и за мерките за преодоляване на демографската криза - разказват Мария Аладжова и кореспондентите ни в страната.
След 15 години в Кипър семейството на Гергана Василева и трите им деца се връщат в Стара Загора. Желанието на майката е те да растат в родината си.
„Да - по-скъпо е, животът е по-скъп. Да - по-трудно е. Но са деца. Растат трудно, но сме длъжни да си ги изгледаме. Щом сме ги създали, ще си ги гледаме“, каза Гергана Василева от Стара Загора.
В същото време в Кюстендил майки споделят, че свободните места в градините и спокойствието са сред плюсовете на малкия град. Но нивото на доходите и липсата на перспектива за добра работа често са спирачка пред решението за второ дете.
„Основната причина е финансовата гледна точка, определено, това, че не достигат парички за отглеждане на деца. В България особено имам това притеснение и за второ дете, да, много желаем, но….ще помислим“, заяви Венцислава Димитрова, майка с едно дете.
Въпреки това статистиката показва, че за разлика отпреди години, все повече български семейства имат по две деца. Феноменът: намаляване на населението, но по-висок коефициент на раждаемостта, експертите обясняват така:
„Просто във високите възрасти имаме натрупване на население, което се е раждало в предишни периоди. Независимо, че имаме подобряване на раждаемостта на жените в детеродна възраст, техният брой като цяло е по-малък, поради което се раждат по-малко деца“, казва Доц. Спас Ташев.
Най-големите областни градове са притегателен център на вътрешна миграция.
„В четири пети от общините на България вече имаме ядра на демографски пустини, тоест имаме селища, кметства, в чието землище броят на жителите под 10 души на квадратен километър. Всички прогнози, които са правени по отношение на населението предвиждат то да намалява. Големият въпрос е с какви темпове ще намалява“, заяви още Ташев.
За последните 35 години населението на България е намаляло с над 2 млн. и половина.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK