Почина легендата на кукления театър Слава Рачева, съобщиха от Съюз на артистите в България.

„С нея си отива цяла епоха, изпълнена с магията на детството, добротата и онзи незабравим глас, който десетилетия наред ни пожелаваше „Лека нощ“, написаха от Съюза на артистите във Фейсбук.

Родена в София през 1938 г., Слава Рачева посвещава живота си на изкуството – от ангелското пеене в Хора на софийските девойки до голямата сцена на Столичния куклен театър.

Макар да завършва актьорско майсторство в класа на проф. Кръстьо Мирски и Моис Бениеш, нейното истинско призвание остават докрай куклите и децата.

През 1961 г. тя вдъхва живот на образа, който я превърна в национално съкровище – Педя човек - лакът брада. С него тя прекрачва прага на всеки български дом, за да разказва приказки, които възпитават поколения.

Над 80 роли на театралната сцена, сред които любимите Макс, Мечо Пух и Бабата от „Рибарят и златната рибка“.

"Емблематичен глас в радиото, дублажа и десетки грамофонни плочи, с които сме заспивали. Достоен ръководител като директор на Столичния куклен театър в трудните години между 1992 и 1997 г.", посочват от Съюза на артистите в България.

За своите изключителни заслуги към българската култура тя е удостоена с орден „Св. св. Кирил и Методий“ с огърлие – признание за светлината, която разпръсква чрез таланта си.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK