Разрив в коалицията за промените в Изборния кодекс. С гласовете на ГЕРБ и ДПС се приеха ограниченията за преференциалния вот. Обединените патриоти и БСП бяха против.
100 дни преди новите избори в продължение на 14 часа депутатите спориха и приеха нови правила на 14 февруари.
Едва след 19 ч. се стигна до най-спорния въпрос за повишаване прага на преференцията и тя ще стане от 7 – 8 хиляди гласа до над 100 хиляди гласа.
Изненадата дойде от ВМРО, които не одобряват по-висок праг на преференцията, защото така се обезсмисля мажоритарният елемент на вота.
"Ние, патриотите от ВМРО, няма да подкрепим това практическо отменяне на преференцията. Ние всички, като политици, се сблъскваме с лошия имидж на политика изобщо, но целта на текстовете за преференциите са именно в това гражданинът да се отъждествява с конкретен народен представител", заяви от трибуната Искрен Веселинов.
Според ДПС преференцията вече се е доказала като проява на купен вот.
Йордан Цонев определи преференцията не като "гласуване за личности", а като "най-ярка форма за контролиран, корпоративен вот".
От БСП настояха за запазване на ниския праг, който ще даде възможност на гражданите да пренареждат партийните листи.
"Това ще избухне в лицата на тези, които се занимават с този политически експеримент. Градската десница е събрала 90 души. Утре ще са повече. Ще излязат много повече хора, за да заявят своя глас и не е далече времето, когато това ще бъде оценено като една огромна политическа грешка", заяви Александър Симов.
Избраният с преференция Спас Гърневски от ГЕРБ защити промяната на правилата.
"Аз съм два пъти избиран в моя град с преференции. Когато една демократична партия, а не комунистическата, избира с преференции, тези, които гласуват за теб, не гласуват само за теб, а и за това в коя листа си сложен ти".
Докато в пленарната зала спориха, пред парламента се събраха протестиращи от демократичната десница с искане преференцията да не се обезсмисля.