България също може да ограничи вноса на зърно от Украйна и така да осигури по-високи цени за българските зърнопроизводители. Това обяви пред bTV земеделският министър Явор Гечев.

Три държави от евросъюза преди нас вече предприеха подобни мерки.

Според земеделския министър загубите на нашите земеделски производители от по-конкурентния внос от Украйна са значителни. Те възлизат на 800 – 900 млн. лв.

Още през септември България е повдигнала въпроса пред Европейската комисия, посочи Гечев. Но според него тя действа изключително бавно и мудно.

Но след решението на Полша, Унгария и Словакия да забранят вноса на зърно  Еврокомисията обяви, че подобни стъпки трябва да се съгласуват в Евросъюза и едностранни действия няма да бъдат толерирани.

Българските земеделци, които в края на март затвориха границите с Румъния в знак на протест срещу вноса на украински зърнени култури, очакват и нашето министерство да спре вноса, пък било то и за няколко месеца.

"Да можем ние да имаме прозорец, в който да продадем стоката, която е налична, защото складовете са пълни. В България има стока за над 4 милиарда лева в складовете на земеделските производители и това трябва да бъде реализирано преди жътва“, коментира Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.

Според нея едва ли родните производители ще успеят да реализират слънчогледа.

„Ние първо трябва да изчакаме хората, които внесоха  слънчогледа да си го преработят.  Той да бъде изнесен под каквото и да е форма, дали ще е шрот или олива. Но в крайна сметка ние трябва да изчакаме това количество да свърши, за да започнат да търсят българския слънчоглед“, каза още тя.

Загубите на българските производители възлизат на 800-900 милиона лева, посочи земеделският министър:

„Какво да направим - да оставим да фалират редица от българските фермери? И не става въпрос само за зърно, става въпрос за слънчоглед, големи количества влизат на сухо мляко влизат последните месеци...не  искаме да спираме коридорите, но искаме да има равномерно разпределяне на стоките в ЕС и стоките да стигат там където им е мястото, а не просто да се спират в определени държави“, коментира министър Гечев.

А след като Полша и Унгария обявиха забрана на вноса на зърно от Украйна, последва и реакция от Европейската комисия.

„Разбира се, е важно да напомним, че търговските политики са от изключителна компетентност, което означава, че такива решения могат да се вземат на европейско ниво. Ето защо казваме, че едностранните действия не са възможни съгласно търговската политика на Евроъсюза“, коментира Мириам Гарсия, говорител на Европейската комисия.

Въпреки острата реакция на Еврокомисия днес и Словакия обяви, че ще спре временно вноса на зърно и други продукти от Украйна.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement