Средно голям областен град се заличава само по показателите раждаемост и смъртност всяка година. Това заяви социалният министър Хасан Адемов, цитиран от БТА. По думите му починалите са с около 40 000 повече, отколкото новородените.
Хасан Адемов представи и конкретни данни. За 2012 г. броят на населението в България над 65 години е 1.4 млн. души. Коефициентът на раждаемост за 2012 г. е 9.5 на 1000 жители, докато в ЕС е по-висок – 10.4. Показателят обща смъртност през 1964 г. е бил 7.9 на 1000, докато през 2012 г. е 15.
По думите на министъра, има тенденция за намаляване на детската смъртност, но през 2012 г. броят на абортите по желание е бил почти наполовина на този на ражданията (около 60 000 за 12 месеца).
Според Адемов, тези индикатори са повод за сериозна публична дискусия, на база на която са нужни мерки, които да обхващат всички политики. Министърът заяви, че е представил пред кабиента доклад за необходимостта от интегрирани действия в подкрепа на демографската политика.
Адемов е предложил създаването на Национален съвет на ниво зам.-министри, който да се заинимава с темата на равнище „Министерски съвет”. Предлага се също министерството да организира разработването на методика за оценка на въздействието върху демографското развитие на населението на всички нормативни актове, приемани от кабинета.
Семейното подоходно облагане остава за после
Политиката по семейното подоходно облагане е предвидена за втората половина на мандата на правителството, посочи Адемов и допълни: „На този етап дискусията по този въпрос не се води. Очакваме през втората половина на мандата да я актуализираме тази
дискусия”.
Той посочи, че за да получат всички майки месечни помощи за децата си (без оглед на доходите), ще са нужни 950 млн. лева, а в момента всички политики на социалното ведомство се финансират общо с 1.1 млрд. лева.
Падането на подоходният критерий за детските надбавки беше част от предизборните обещания на БСП. Адемов посочи, че финансовите мерки са важен, но не единствен инструмент по отношение на демографската политика.
Снимка:
БГНЕС
Семейното подоходно облагане остава за втората половина от мандата