Президентът Росен Плевнелиев даде зелена светлина за поевтиняването на електроенергията, след като издаде указ за обнародване на промените в Закона за енергетиката. Това съобщиха от прессекретариата му.
Те бяха приети от 42-то Народно събрание на второ четене на 28 юни 2013 г. Тогава от левицата призоваха държавния глава да ускори подписването на указа, за да може след това ДКЕВР максимално в най-кратки срокове да вземе решение с колко ще поевтинее електроенергията в различните райони, обслужвани от ЕРП-тата.
Икономическият министър Драгомир Стойнев и депутатите от Коалиция за България Явор Куюмджиев и Жельо Бойчев натовариха решението на президента с допълнителен смисъл – дали ще отсъди „в интерес на обществото, или на други структури”.
Днес Росен Плевнелиев определи приетите изменения в Закона за енергетиката като стъпка в правилната посока. „Те обаче не са достатъчни, за да решат натрупаните през годините сериозни проблеми в енергетиката. За решаването им са необходими систематични и последователни действия за постигане на основната цел, а именно устойчиво развитие на сектор енергетика,” отбеляза обаче държавният глава.
Той препоръча либерализацията на енергийния пазар да продължи с ускорени темпове, за да могат българските граждани да избират доставчика си на електроенергия, както останалите европейци.
„Българската енергетика трябва да се развива при ясни правила и пазарни принципи, а не под натиск за административно намаляване на цените,” допълва президентът.
Той припомни анализите на Европейската комисия и на Световната банка за българския енергиен сектор и призова компетентните органи ясно да посочат приемат ли изводите и препоръките в тези доклади и кои от тях и в какви срокове ще изпълнят.
Според него Енергийната стратегия на страната не отговаря на ситуацията в сектора и е необходима актуализацията й.
„В центъра на обществения дебат и препоръките на нашите партньори бе поставен проблемът за създаване на ефективен и независим регулатор, който да се избира по публичен и прозрачен начин,” допълни президентът.
„От изключителна важност е регулаторът да обяви от кого и колко електроенергия на преференциални цени ще се закупува и защо,” заявява още президентът, но подчертава, че усилията за преодоляване на проблемите в сектора не трябва да приключат с приетите промени в Закона за енергетиката.