Възможен ли е скорошен край на войната в Украйна? Готови ли са властите в Киев на териториални отстъпки в името на мира? И колко още страната може да се защитава от руската агресия? Отговорите на тези важни въпроси дава президентът на Украйна в периода 2014-2019 г. Петро Порошенко в специално интервю в bTV Новините. 

Снимка: Евгений Милов

Г-н Порошенко, Вие посещавате украинските войски на фронтовата линия всяка седмица. Виждате с очите си какво се случва. Каква е ситуацията в момента?

Много е трудна. Имаме концентрирани руски войски в няколко посоки и сега можем да сравняваме. Защото на 22 февруари 2022 г. 180-хилядна армия влезе в Украйна, в момента руските войски наброяват над 600 000 войници в окупираните територии. Русия почти е утроила числеността на войските си, докато Украйна се бие със същата численост. Ние имаме по-добро въоръжение и по-добри муниции, но те не са достатъчни. Украйна възпира руската армия благодарение на уникалния характер на украинските въоръжени сили.

Посещавал съм войските на юг, на изток и на север към Харков и мога да потвърдя, че ние се нуждаем спешно от въоръжение, противовъздушна отбрана, електронни оръжия и точно по този начин можем да възпрем Русия. Същевременно всеки месец Русия губи 24 000 войници, което показва колко ефективни са украинските въоръжение сили. Зеленски и шефът на генералния щаб казват, че разликата в загубите между руските въоръжени сили и украинските въоръжени сили е приблизително 1:3.

Снимка: Евгений Милов

На 15 юни в Швейцария започва глобална среща за мир. Готова ли е Украйна да направи евентуално териториални отстъпки в името на това да се постигне примирие?

Няма друга държава в света, която да иска мир повече от Украйна, защото ние плащаме най-високата цена за войната. Но това трябва да е мир, не капитулация, не загуба и не победа на Русия. Става дума за самото съществуване на Украйна като нация и затова на мен ми е много по-интересно не толкова какъв ще е резултатът от срещата за мир в Люцерн, Швейцария, а по-скоро от срещата на върха в Съединените щати. Единственият инструмент за оказване на натиск върху Русия е НАТО. Затова ние сме в тук София на парламентарната асамблея на НАТО и се опитваме да подобрим решенията, които се взимат в подготовката за срещата на върха на НАТО във Вашингтон.

Снимка: Евгений Милов

Мирна Украйна означава победа. Въпросът е по какъв начин ще постигнем тази победа. Първо – членство на Украйна в НАТО, второ – доставки на най-модерното въоръжение, без ограничения как те да се използват от украинските въоръжени сили, включително и срещу легитимни цели на руска територия. Трето – още по-строги санкции срещу Русия, за да се възпре Путин да не може да финансира войната в Украйна, четвърто – финансова помощ за Украйна и пето – членство на Украйна в Европейския съюз (ЕС).

 

Казахте, че мир означава победа за Украйна. При положение, че такава не бъде постигната в обозримо бъдеще, готова ли е Украйна на териториални отстъпки?

Снимка: Евгений Милов

Първо нека да не вярваме на Путин и да не вярваме, че това е ключът към мира. Това не е така. Когато аз бях президент в периода 2014-2019 г. непрекъснато ме атакуваха т.нар. миротворци с предложения и ми казваха: „Г-н президент, нека се откажем от Крим и ще се постигне мир“ и аз казвам: „Не, Путин, няма нужда от Крим“. Тогава ми казват „Нека му дадем Донбас и Крим, може би тогава ще има мир“ и аз казвам: „На него нито Крим, нито Донбас са му необходими“.

И сега мога да ви кажа, че Путин няма нужда от Донбас, няма нужда от Крим, дори няма нужда от Украйна. Той се стреми към цяла Европа. Той е луд император, той иска да държи Украйна като част от Руската империя, но утре може да каже, че Полша трябва да стане част от Руската империя, а след това България да стане част от нея, Балтийските държави, Финландия. Това е доказателство, че не трябва да се има доверие на Путин и на второ място, че не трябва да има страх от Путин. Имаме много ефективен и много силен преговарящ за мир – най-добрият дипломат. Това са въоръжените сили на Украйна. И ако те станат още по-силни чрез нашата солидарност, чрез доставки на оръжие, чрез санкции и ако отслабим Путин – това е най-краткият път към постигане на мир.

Снимка: Евгений Милов

Намираме се в година на глобални избори. Преди дни българският министър на отбраната предупреди за руска намеса в изборите у нас. Такова предупреждение дойде и миналия месец от партньорите ни в ЕС. Какво бихте казали на всички български политици и публични фигури, които използват страховете на хората в предизборната кампания в страната ни?

 

От 2014 година целият свят нарича това хибридна война. Това не е война на бойното поле, това е война в информационното пространство, война, която действа чрез подкупи на политическите сили и чрез намеса в политическата сфера по време на избори. Ние през 2019 г. в Украйна знаем точно какво означава руското влияние. Видяхме го и в САЩ, когато Русия се опита да подкопае единството на САЩ. И сега можем да ви кажем, че въпреки че в САЩ Украйна се радва на подкрепа и от двете партии, чрез това противопоставяне, благодарение на руското влияние, те успяха да забавят доставките на оръжия за Украйна за шест месеца.

Навсякъде Русия финансира политически партии, те работят за нея. В Германия това е „Алтернатива за Германия“, във Франция – това е Националният фронт. Вие знаете и аз знам коя е партията в България без никакво съмнение. Не ми харесва, че аз като президент на Украйна трябва да се меся във вашата кампания, но все пак ще кажа – моля ви, не давайте нито глас на проруската партия, защото на нас в Украйна ни трябват проевропейски, пробългарски и проукраински политически партии. Нека провалим сценария на Путин в Европа!

Снимка: Евгений Милов

Искам да използвам възможността да благодаря на България за изключително ефективната подкрепа от 2014 г. насам. От името на Украйна благодаря на българския народ, на българското правителство, на българските депутати и на българските журналисти. Благодаря ви!

Кой е Петро Порошенко?

Петро Порошенко е украински политик, президент на Украйна, бизнесмен, милиардер. Той е седмият сред украинците със състояние от 1,3 милиарда щатски долара, според оценка на Forbes от март 2014 г.

Роден е в Болград на 26 септември 1965 г. От 10-годишен се занимава с джудо, изпълнява изисквания норматив и е удостоен със званието „кандидат-майстор на спорта на СССР“. Като юноша практикува и самбо. Служи 2 години в Съветската армия.

Завършва специалност „Международни икономически отношения“ във Факултета по международни отношения и международно право на Киевския университет „Тарас Шевченко“ през 1989 г.

Депутат е във Върховната рада (парламента) на Украйна от 1998 до 2005 г. и от 2006 до 2007 г.; секретар на Съвета на националната сигурност и отбрана от февруари до септември 2005 г. В периода 2007–2012 г. е начело на Националната банка на Украйна. Бил е министър на икономическото развитие и търговията на Украйна (2012 г.) и министър на външните работи на Украйна (2009–2010 г.).

Участва в президентските избори през пролетта на 2014 г. Действа в съюз с Виталий Кличко. Слоганът на кампанията на Порошенко е „Живот по нов начин“. В първия тур набира 54,7 % от гласовете на избирателите, като става първият украински президент, спечелил изборите в 1 тур.

На 7 юни същата година се заклева за президент на Украйна. Същия ден става върховен главнокомандващ на въоръжените сили на Украйна.

През септември 2015 г. забранява на 388 политици и журналисти, между които Елена Йончева, да влизат в страната за срок от 1 година.

След като получава висшето си образование, Порошенко започва собствен бизнес по внос и продажба на какао. През 1990-те години купува няколко предприятия за сладкарски изделия. Впоследствие ги обединява в групата „Рошен“, която става най-големия производител на захарни изделия в Украйна. Създадените от него предприятия на сладкарската промишленост му донасят голямо състояние и прозвището Шоколаденият крал.