Предлагаме над 600 млн. лв., което е от около 50% от парите, да се платят веднага на пътностроителните фирми след санкция на парламента.

Това заяви премиерът Кирил Петков.

„Останалите 50% да минават през парламентарни комисии, след като има доклад на експерти, че тези дейности са реално извършени. Последното нещо, което искаме да направим е да платим пари за дейности, които не са извършени напълно“, добави той.

Премиерът добави, че т.нар. „саниране на договорите“ за първите 50% от дължимите суми е предложено на коалиционните партньори да мине в четвъртък (б.р. в парламента), под условие, че вторите 50% минават през парламентарен отчет.

На този фон строителни фирми излизат на национален протест утре и заплашват с блокади. Протестни действия ще има в цялата страна. Пред парламента недоволните излизат в 9 ч., съобщиха от Българска браншова камара "Пътища".

От бранша настояват Народното събрание да приеме решение, което да позволи на изпълнителната власт да им изплати 50% от дейностите, които те са свършили миналата година.

Кандидатурата на Каримански за БНБ

„Вярваме, че когато има конфликт за номинации, много по-добре е да се отдръпне тази номинация, да се седне, да се говори, да се избере номинация, зад която застава цялата коалиция. В момента Каримански има подкрепата на един от четирите (б.р. коалиционни  партньори). Това не е правилният начин да се взимат решения за толкова важни постове“, заяви премиерът.

В неделя другият кандидат за поста управител на БНБ Андрей Гюров от "Продължаваме промяната" съобщи, че оттегля кандидатурата си.

Позицията за Северна Македония

„Нищо няма да се направи по С. Македония без санкция на парламента. Това, което ще се случва по тази тема, ще бъде само и единствено, след като парламентът реши, каквато и да е стъпка. По никакъв начин правителството няма да действа самостоятелно“, каза Петков.