„Ако Москва отговори с ограничения в областта на енергетиката в случай на нови западни санкции, това може да се окаже проблем за България“.
Това заяви премиерът Кирил Петков в интервю с журналиста Стивън Сакър в предаването „ХардТок“ на Би Би Си.
Петков разкри, че е обсъдил с Европейската комисия план за действие в такава ситуация.
„Ако този много лош сценарий се осъществи, ние ще се справим, но ще бъдем принудени да ограничим износа на ток. Общият европейски пазар ще трябва да направи изключение само за този период този път“, обясни той.
„България все още е нетен износител на електроенергия и може би за кратък период може да има прекъсвания. В момента много бързо изграждаме газовата връзка с Гърция, откъдето можем да имаме достъп до други източници на синьо гориво. Тази връзка е с най-висок приоритет, очакваме да се случи в следващите 4-5 месеца. Активно се опитваме да намалим тези рискове, но е важно да се отбележи, че те трябва да бъдат поети солидарно от Европейския съюз и НАТО“, каза още Кирил Петков.
Позицията на България относно напрежението между Русия и Украйна е недвусмислена, заяви премиерът Кирил Петков.
„Ние имаме силен глас в НАТО и Европейския съюз. България е много предсказуем член на НАТО и не мисля, че думата „слабост“ изобщо може да бъде свързвана с нас“, каза Петков.
„Използваме кризата с Украйна като възможност за модернизация на нашата армия“, допълни премиерът и посочи, че с формирането на батальон под българско командване страната ни иска да се покаже като равнопоставен партньор в Алианса.
„Не може да се говори за слаби и силни страни членки на НАТО. Всички са равнопоставени. Ние трябва да говорим в един глас и да действаме в синхрон. Това е идеята на НАТО и аз вярвам в нея“, казва Петков.
В отговор на въпроса дали има разминаване между неговите позиции за Русия и тези на президента на България предвид, че Радев е заявил, че Крим е руски, Петков отговаря: „Едно нещо, което ни свързва и е общо между нас с президента е, че и двамата вярваме, че деескалацията е наш първи приоритет и трябва да бъде приоритет за цяла Европа и страните членки на НАТО. Дипломацията е първостепенния инструмент и начин да се преодолее тази криза, а санкциите и концентрацията на военни сили да се използват само при липса на друга възможност. В това отношение ние говорим в един глас“.
„Искам да ви кажа едно нещо за НАТО и ЕС - ние може да дискутираме колко искаме помежду си, но когато говорим с Русия, трябва да го направим с един глас“, каза Петков.
„Българската позиция по въпроса за Крим съвпада с тази на ЕС“, категоричен е премиерът.