„Ние сме съмишленици по всички теми, които ни обединяват. Първата точка, която обсъдихме, е свързаността между нашите страни. Газовата ни свързаност със Сърбия ще бъде приоритет“. Това заяви българският премиер Кирил Петков на брифинг след срещата си със сръбският си колега Ана Бърнабич.

"За региона е много важно да има максимална свързаност и да сме сигурни, че всички синергии между двете ни страни сме успели да ги отключим“, отбеляза Петков.

Двамата са обсъдили създаването на единен газов пазар на Балканите, който да включва също и С. Македония и Гърция. Чрез това обединение всички страни ще могат да договарят по-добри цени с доставчиците.

Снимка: btvnovinite.bg

„Гръцката газова връзка е много важна за България, а чрез връзката в Сърбия ще имате възможност за внос на течен газ и азерски газ“, обърна се Петков към Барнабич.

„Трябва да обединим обемите на газ, за да можем да преговаряме за по-добри цени. Едно е България да иска да купува 3 млрд. куб.м. газ, Сърбия – 6 млрд. куб.м., Македония – 2 млрд. куб.м.. Друго е заедно да искаме да купим едно общо количество, което да търгуваме на един диверсифициран пазар. Това ще ни даде по-добри условия, по-голяма диверсификация и съответно по-добри цени“, коментира премиерът.

Петков отново отбеляза, че европейската интеграция на Сърбия е приоритет за нашата страна: „В лицето на България имате приятел и партньор, ще бъдем много конструктивни и помагащи в тази роля“.

По думите му "Сърбия е стратегически партньор. Започваме едно стратегическо партньорство“.

Другите инфраструктурни проекти

Двамата премиери са обсъдили и другите инфраструктурни проекти между двете ни страни.

От сръбска страна ще се работи активно по жп отсечката Ниш – Димитровград, а от българска страна се поставя приоритет на завършването на магистралата към границата, каза Петков.

Българският премиер съобщи, че се обсъждала и свързаността между Зайчар и Видин, а изграждането на тази инфраструктура ще съживи икономически района.

Общи стартъпи и общ пазар в други сектори

„Обсъдихме и възможността да съберем мозъците на двете страни - стартъпи, започващи компании в ИТ сектора да могат да работят заедно. Балканите са един пазар от 65 милиона души“, каза Кирил Петков.

„Ще има срещи на министрите в Сърбия с нашия министър на иновациите и растежа, министрите на транспорта, както и общата ни задача да премахнем максимално много темата за локалната корупция и вкарвайки възможността и електронното правителство да бъде водещото в тази борба. Ще изпратим и нашия министър по електронно управление да разговаря с вашия министър, каза българският премиер.

Обсъдено е и предлагането на общи туристически пакети в България и Сърбия, както и създаването на преки линии Белград-Бургас и Белград-Варна.

Българското малцинство в Сърбия 

По отношение на българското малцинство в Сърбия е договорено да се решат спешните проблеми. Ана Бърнабич заяви, че се надява да продължи интензивното сътрудничество за усилване на икономическите и политически отношения между Сърбия и България.

Петков отбеляза, че е много доволен от разговора по темата за нашите сънародници в западната ни съседак и заяви, че е получил уверение от Бърнабич, че за всеки проблем в тази област може да говори директно с нея по телефона, а да бъде намерено веднага решение.