Високо напрежение в парламента ден, след като председателят Наталия Киселова не допусна за разглеждане и гласуване на искането на президента за референдум за еврото.
Депутатите обсъждат и пътната карта за пенсионната реформа. През следващите години е ключово как ще се движат пенсиите. Около това се обединиха народните представители.
Пътната карта всъщност не предлага реформи. Тя трябва да покаже как да се действа през следващите няколко години. Освен това е заложено в средносрочната прогнозна бюджетна рамка да има увеличение на вноската за пенсиите, които правят всички работещи. Така от 2027 година трябва да има увеличение с 1%, а в следващите години – с 2%.
За момента не се предвижда да има увеличение на пенсионната възраст, като тя трябва да достигне 65 години и при жените.
Пътната карта трябва да бъде разработена в следващите шест месеца, като освен самите предложения, които направят институциите, трябва да се ревизира как действа втория пенсионен стълб – в частните пенсионни фондове най-вероятно ще има някакви реформи, но за момента не се очакват революции.
„Искам да подчертая ясно, че не става въпрос за реформи, революции, които ще предизвикват повече дискусии, а за експертни предложения за подобряване на съществуващата пенсионна система“, заяви председателят на Комисията по труда и социалната политика Деница Сачева.
„Пенсионната система е много деликатен механизъм, който трябва да се пипа с кадифени ръкавици. Ние сме против разглеждането на пенсионната възраст и вноските“, смята Александър Койчев от „Възраждане“.
„Повишаването на осигурената тежест ще удари най-светлата част, тези, които плащат. Ние сме категорично против увеличаването на осигуровките в България“, посочи Мартин Димитров от ПП-ДБ.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK