В началото на годината - очакване за раздвижване на пазара на труда, след като в края на 2024 г. предложенията за работа намаляха с 23 на сто на годишна база. Това показват данните на компания за подбор на персонал.

Най голям спад на обявите за работа се наблюдава в секторите маркетинг, строителство и производство. Намалението в тези сектори е между 36 и 25%.

Веднага след тях се нареждат хотелиерството, IT и здравеопазването. По-малко намаление на предложенията за работа има в счетоводството – 14 на сто.

За Стоян Малчев, който е безработен, спадът в търсенето на кадри не е добра новина. Въпреки това се надява, че с преквалификация до 6 месеца ще намери работа.

„Мебели всичко що е от дърво, дърворезба, врати мебели, каквото е. Просто да е работа с дърво, да е работа с ръце, най-малко 2000 лева чисто“, казва той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според компаниите за подбор на персонал раздвижване на пазара на труда през януари вече има, а за спада отчетен в края на годината има обяснение.

„Две седмици се събраха почивни дни, в които както  търсещи работа, така и работодатели са много слабо активни, съответно публикуването на обявите е доста по-слабо, за разлика от края на 2023 г. където почивните дни бяха около една седмица“, обяснява Християн Петков, мениджър в компания за подбор на персонал.

Според прогнозите тази година най-много кадри ще се търсят в търговията.

„24-25% от всички обяви в България са именно в този сектор, след него ще е секторът хотелиерство и ресторантьорство с по-изразена сезонност в края на първото тримесечие и производството и административните обслужващи дейности, които също са позиции във всеки един сектор“, добавя той.

Намалени продажби, свити бюджети и политическата несигурност през изминалата година все още кара част от бизнеса да е предпазлив относно ръста на заплатите, отчитат експертите.

„Предвид че инфлацията е относително ниска, това означава и че няма да видим толкова големи увеличения на заплатите, както може би през 2023 и 2024 година, защото голяма част от това увеличение тогава беше настигане на инфлацията“, посочва икономистът Стоян Панчев.

Очакванията са, че заплатите в частния сектор ще нараснат с около 7 на сто през годината, а ръстът в обществената сфера ще стане ясен с приемането на бюджета.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK