На фона на приближаващата зима, за която държавата не е подготвена, министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова призова гражданите за помощ. „Апелирам към всички водачи – не тръгвайте, ако е тежка обстановката, не тръгвайте, ако се очаква снеговалеж, ако нямате зимни гуми и вериги. Нека взаимно да си помогнем, защото всички сме в крайна сметка пътуващи по тези пътища, най-важна е безопасността, това ни е приоритетът”, заяви тя в предаването „Тази неделя” по bTV.
По-рано през седмицата Павлова съобщи, че подготовката за поддръжка на пътищата през зимата е критично закъсняла, парите са похарчени, а договорите на общините със снегопочистващи фирми масово изтичат и не са подновени от кабинета „Орешарски”. В най-затруднено положение са областите София, София област, Перник, Плевен,Стара Загора и Смолян.
„Буквално утре, на 17 ноември, обявяваме зимния сезон, започваме да плащаме на фирмите за 24-часова готовност за поддръжка на пътищата. Машините ще са в готовност”, обяви регионалният министър.
Според разпоредбите й при прогноза за снеговалеж снегорините ще бъдат на позиция 6 часа по-рано.
„Много от договорите изтичат сега през ноември и декември, а кабинетът „Орешарски” не е обявил търгове за нови, процедурите за които текат между три и шест месеца. Вторият проблем – където има договори, ситуацията е, че няма достатъчно машини. Третият компонент е наличието на химикали и сол, за които няма пари. Парите са похарчени за рязане на храсти и запълване на дупки, което е много важно, но вместо да се почистят магистралите и планинските проходи, това е правено по третокласни пътища”, обясни Лиляна Павлова.
„Има и още един проблем – променен е законът, така че в урбанизираните територии се почистват пак от същите фирми – техниката за магистрали не може да почиства пътищата в града”, подчерта тя.
106 млн. лв. в риск
Има опасност 106 млн. лв. по Оперативна програма „Регионално развитие” могат да бъдат безвъзвратно загубени, предупреди още Лиляна Павлова, като настоя да не излага конкретните числа, докато не станат ясни в началото на декември.
„Всяко едно евро, което изплатим, ще е спесено евро. Всяко неусвоено ще бъде щета за България”, посочи регионалният министър.
Ден по-рано здравният министръ Петър Москов съобщи, че в неговото ведомство има риск от загуба на около 100 млн. евро от европейски програми.
Държава, убодена на вретено
Лиляна Павлова не пропусна да изтъкне колко тежко е завареното наследство в Министерството на регионалното развитие. „Заболя ме душата, защото заварих много неща на нивото, на което са стигнали до март 2013 г.”, обясни тя и направи метафора с изторията за Спящата красавица, която гледала с дъщеря си в премиерното представление на Софийската опера и балет.
„Сякаш сме се оболи на вретеното и всичко е заспало – събудихме се там, където сме спрели. Тази година и половина ще трябва да ги компенсираме. Ще минат две години от мандата, преди да започнем да надграждаме”, прогнозира Павлова.
По думите й, Програмата за енергийна ефективност също е занемарена и в продължение на година и половина по нея не е правено нищо.
„Вчера бяхме на инспекция на АМ „Марица”, има закъснение от година и два месеца. Всички проекти са или замразени, или имат закъснение, или по тях не се работи. По наше време също имаше проблеми, но сме вървели преди крайните срокове”, изтъкна Лиляна Павлова.
Нещата са критични – не ми се иска да кажа конкретно число, за да си дадем шанс до декември, ние трябва да разплатим по ОП Регионално развитие едни рискови 106 млн. евро.
Обещание за спокойствие на бизнеса
Лиляна Павлова увери, че една от основните цели на втория кабинет „Борисов” е да осигури спокойствие за бизнеса. „Поемаме държавата, защото е нужно да я поемем. В тази тежка зима стабилно правителство с доверие от Европа ще осигури среда на бизнеса да работи”, изтъкна тя.
„Премиерът има сили и го показа в месеца на тежки преговори, той пое управлението на кораба, който е с много пробойни и е загубил курса. Премиерът насочва курса на движение, трябва да намери баланса и да направи компромиси, за да вървят нещата напред”, посочи още Лиляна Павлова.