Пациенти с ампутирани крайници събират подписи и искат промяна на наредбата за медицинска експертиза. Те настояват да не се явяват на три години пред ТЕЛК, за да доказват състоянието си.

Емил Стефанов се справя с работата на двора, въпреки че от 30 години е с ампутирана ръка. Губи я при битова злополука. Съседът му Георги Георгиев е с ампутиран крак. Двамата са обединени в неволите с решенията на ТЕЛК.

Емил няколко пъти минава на медицинска експертиза. Една комисия отказва да види липсваща му ръка и му дава 0% инвалидност със заключение: „труд с пълноценно участие на горните крайници, изискващ участието на двете ръце. " Друга комисия се произнася: 100% инвалидност. През 2004 г. пък получава 60% инвалидност и обжалва на по-горна инстанция. „Не го потвърдиха решението на ТЕЛК, което ми дадоха 60%, а ми намалиха на 55%”, разказва той.

Последното решение е изтекло преди 8 години. „Не се явявам на ТЕЛК, защото не получавам никакви писма, не са ме викали, а и аз не смея да се явя, че с това положение може да ме карат на 3 години да минавам - все едно ще ми порасне ръка наново”, възмутен е мъжът.

Съседът му Георги започва подписка за промяна в наредбата, която ще внесе в здравното министерство. „Ако може да стане 100% инвалидността и ако пак е възможно да не ни карат да ходим на 3 години на ТЕЛК комисии”, настоява той с подписката.

Пациентите смятат, че това ще им спести неволите, ще намали опашките пред ТЕЛК кабинетите и ще облекчи работата на лекарите. Във Варна за явяване пред ТЕЛК списъкът вече е пълен до юли. „Нормата за работа на един ТЕЛК е 2 400 - 2 500 решения годишно. Ние сме с 870 решения само за един месец”, обясни председателят на Сдружението на лекарите от ТЕЛК д-р Петко Ников.

Докторите признават, че има безцелно явяване на пациенти, но трябва да се следят и съпътстващите заболявания. Затова предлагат друго решение. „Биха могли да получават добавки за хората с ампутирани крайници, а и бизнесът трябва да помисли за интеграцията на тези хора”, препоръчва д-р Ников.

Георги и Емил от години са безработни. „Където и да попитам за работа, навсякъде ми затварят вратата. Това ми е болката. Все ни отблъскват все едно сме прокажени”, казва Емил.

От 4 месеца Георги е и без пенсия. Причината - процедурни забавяния на ТЕЛК и НОИ.