Пациент с лека невроза или с депресия директно да бъде пращан в психиатрична клиника. Това може да стане факт през тази година, предупреждават психиатри.
Причината е прехвърлянето на психиатричната помощ към Здравната каса и промени в две наредби на здравното министерство. Според тях пациенти с хронични психични заболявания трябва да се лекуват само в диспансерите и в болници. Това означава, че всеки потърсил помощ, дори заради страхова невроза, ще се води на отчет в психиатрията.
Терапия извън болница не е предвидена. До момента посещението при психиатър беше една от малкото реализирани реформи в здравеопазването. Според специалистите тази стъпка назад ще създаде проблеми и противоречи на световната практика. Затова те внасят жалба във ВАС.
Всеки четвърти българин е с психичен проблем. При по-голямата част това са по-леки заболявания като депресия, неврози, хранителни разстройства. Те обаче изискват продължителна терапия. С промените всеки засегнат може да попадне директно в психиатрия. И още един проблем - за всеки преглед при психиатър трябва направление.
„Всеки пациент, който се нуждае да види психиатър повече от 2-3 пъти в годината, ще бъде поставен пред дилемата личният лекар, изчерпвайки своите бланки, да му връчи бланка 10 и директно да го изпрати в диспансер или в болница, независимо какъв е психичният проблем”, казва д-р Рали Димитров.
Според новите правила всеки потърсил помощ в болница попада в регистър. Тук проблемът се задълбочава. Центровете за психично здраве не могат да поемат всички пациенти. Само един пример - диспансерът в Благоевград обслужва три региона.
„Поради остър дефицит на кадри ние не можем да изпълним тази наредба. Ние сме малък център, в който работят 5-6 души психиатри. Хората, които трябва да получават психиатрична помощ, ще почнат да странят от психиатрите, ще бягат, няма да се лекуват. Те се страхуват, че това може да им попречи при търсене на работа, при пътуване в чужбина, при сключване на граждански брак, при взимане на свидетелство за МПС и това ще доведе до тотален отлив. Това означава, че психичното здраве на нацията, което и без това не е добро, ще стане още по-зле”, смята д-р Николай Янакиев.
Промените ограничават и пациентите в по-малките населени места, където няма психиатрична клиника.
От здравното министерство обясниха, че ситуацията е временна - докато се изготви единна информационна система за психиатричната помощ. Конкретен срок не се назовава.
20% от пациентите с по-тежки психични проблеми са неосигурени. Все още не е ясно и кой плаща тяхното лечение.
Заради всички възможни проблеми в жалба до ВАС психиатрите в страната настояват наредбите на здравното министерство да бъдат отменени.