Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" навърши 100 години от освещаването си. По този повод у нас пристигнаха делегации на всички Поместни православни църкви, за да участват в празника.
Патриарх Даниил отслужи тази сутрин тържествена света литургия в храм-паметника.
С празнично вечерно богослужение в петък започнаха тържествата за изпълването на 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала, което е станало през 1924 г.
Каква е историята на храма?
От птичи поглед златните му куполи пронизват софийското небе. Той е тихият наблюдател на събитията, белязани от следосвобожденски страсти, царски сватби, комунистически лозунги, интронизациите на четирима патриарси. И обединителната история на един народ, започнала с полагането на основния камък на 19 февруари 1982 г.
Поради липсата на основен дарител за храма българите се включват всеотдайно в събирането на средства.
Така стотици волски коли с камъни се насочват към мястото, където десетилетия по-късно ще се издига най-големият православен храм на Балканите.
По време на Първата световна война България участва на страната на централните сили и проруски военен флот обстрелва Варна.
Ядосан от това Фердинанд нарежда на Министерски съвет да преименуват все още неосветения храм "Александър Невски" на братята Кирил и Методий. Пет години по-късно името е върнато, а храмът е обявен за паметник на културата.
Определян за шедьовър на християнското изкуство, през следващите десетилетия куполите на храма и 12-те камбани стават свидетели на Втората световна война, бомбардировките над София и промените във властта.
Днес в криптата, предвидена за гробница на българските царе, се съхраняват древни икони и колони, построени с мрамор, донесен с кораби чак от Южна Америка.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK