Има ли изход от безизходната ситуация в парламента? И без да бъде избран председател на Народното събрание, може да бъде гласуван кабинет, коментират конституционалисти.

Преди това обаче трябва да бъдат изпълнени няколко условия.

Часовникът на парламента не може да остане спрян до безкрай. Конституцията дава изход от създалата се ситуация, коментира преподавателят по конституционно право Орлин Колев.

Преди президентът да започне консултации за съставяне на кабинет обаче, трябва да се конституират парламентарните групи.

„Обединявайки се в парламентарни групи, президентът може да започне консултации с тях, да връчи мандатите на кандидати, посочени от първата, втората и третата група. А при невъзможност за съставяне на правителство, пътят към изборите е отворен“, категоричен е Орлин Колев.

 

Няма срок в конституцията, в който трябва да се избере председател. Няма обаче и пречка да се сформират парламентарните групи, а след това рулетката с мандатите да се завърти.

„Председателят по свой почин не одобрява, нито разрешава, нито може да се противопостави на волята на народните представители да обединят в група“, посочва още Орлин Колев. 

Бавенето на избора на председател  има своето обяснение, смята конституционалистът проф. Пламен Киров.

„Всъщност залогът за избор на председател е залогът за бъдещия служебен министър-председател“, смята проф. Киров.

Пред конституционния наскоро президентът оспори текстовете от конституцията, които се отнасят до списъка с имена, от които може да се избира министър председател. Според проф. Киров има и друг проблем.

„Този парламент не знам доколко може да заседава в момента, защото е оспорен от гледна точка на законосъобразността на изборите, които проведохме“, поясни професорът.

КС все още не се е произнесъл.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK