Учениците, участвали в националното външно оценяване след седми клас през тази календарна година, са 10 651 по БЕЛ, а 10 619 по математика. Подалите заявление за класиране са 10 243.
Това съобщиха на брифинг от Регионално управление на образование – София-град във връзка с първото класиране след седми клас.
В плана за прием са обявени 388 паралелки. От тях 219 са профилираните, а 169 – професионалните.
914 са незаетите места след първото класиране на бъдещите осмокласници в столицата. Некласираните на първия етап ученици са над 1200.
Тази година кандидат-гимназистите с най-висок бал са четирима – трима от Софийската математическа гимназия и един ученик от Варна.
Най-желаните паралелки са с профил чужди езици, което е характерно и за минали години. Най-много ученици са посочили 22 СЕУ "Г.С. Раковкси" с профил чужди езици с английски и испански – 2310. Следват:
- Първа английска езикова гимназия, паралелка с английски и испански език – 2305;
- Първа английска гимназия, паралелка с английски и немски език – 2169;
- 164-та гимназия с преподаване на испански език "Мигел де Сервантес", паралелка с испански и английски език – 2039;
- Втора английски езикова гимназия "Томас Джеферсън", паралелка с английски и немски език - 2013.
10-те училища с най-висок бал в София са:
- Софийската математическа гимназия
- Немската гимназия
- Технологичното училище Електронни системи към Техническия университет
- 73-то училище
- Испанската гимназия
- Първа английска гимназия
- Втора английска гимназия
- Френската гимназия
- 22-ро училище
- 31-во училище
Прави впечатление, че професионалните училища имат ръст в своите позиции. Технологичното училище Електронни системи към Техническия университет през последните години много усилено се качва напред в рейтинга на училищата.
След него се нарежда Профилираната гимназия по изобразително изкуство „Проф. Николай Райнов“. Запазват своите места Националната търговско-банкова гимназия и Националната финансово-стопанска гимназия.
Професионалната гимназия по дизайн „Елисавета Вазова“ от 32-ва позиция миналата година, сега е на 22-ра. Ръст в развитието си има и Националната природо-математическа гимназия, която от 22-ра позиция миналата година сега е на 15-а.
Междувременно данните от другите големи градове показват, че най-високите минимални балове са при приема в местните математически гимназии.
Такъв е случаят в Пловдив с МГ „Акад. К. Попов“, което се оказа най-желаното учебно заведение сред бъдещите осмокласници в града под тепетата. С най-висок максимален бал е специалността „Системно програмиране“ – 499 от общо 500 точки.
На второ място е английската гимназия ЕГ „Пловдив“ с максимален бал 498.
Седмокласниците могат да проверят къде са приети, като въведат входящ номер и код за достъп на интернет адреса: http://priem.mon.bg.
Приетите ученици в първия етап на класирането ще се записват в гимназиите до 16 юли, включително. Тези ученици, които искат да участват във второто класиране, трябва да подадат заявление до 16 юли в училището, в което са приети.