Постъпи първа жалба след епархийските избори вчера. Изпратено е писмо възражение, адресирано до Светия синод и канцеларията на софийската митрополия. СИгналът идва от Самоков, а имената на авторите не фигурират в подадения сигнал.

Писмото посочва, че списъкът с делегати от софийската епархия е бил предварително съставен, без да е обсъден с епархийските съветници и архиерейските наместници. Според авторите на писмото в списъка фигурират непознати лица, липсват представители на софийската духовна околия.

Това е нарушение на методическите указания за организирането и провеждането на изборите. Те искат касиране на вота в софийската епархия и нов списък с делегати.

61-годишният д-р Константин Зисов е хирург в пловдивската Университетска болница. В рода му няма духовници, но много от предците му са уважавани дарители на българската православна църква.

"Мен ме притеснява голямата обвързаност на бъдещия патриарх евентуално с тайните служби. Ако изберем някой от тях, няма да бъде съвсем свободен в своите действия, а ще има зависимости от изваждането на различни компромати", заяви той. Д-р Зисов допълва, че засега няма фаворит сред потенциалните кандидати за нов патриарх.

„Ми, това, от което трябва да се пазим - е влизането в някакви бакалски сметки.. в някакви влияния, за да не се гласува по съвест”, каза той.

Ректорът на Тракийския университет проф. Иван Станков също ще участва в патриаршеските избори. Той е един от двамата миряни избрани в Старозагорската епархия.

"Аз съм вярващ човек. Почитам религията от много години, от малък още.Член съм на две църковни настоятелства и в момента ние строиме храм на името на големия български книжовник Св.Патриарх Евтимий", обясни проф. Станков.

Той не смята, че принадлежността на някой от кандидатите за патриарх към бившата Държавна сигурност ще е определящ фактор, когато гласува.

“Щото времената бяха такива, че някои хора бяха вербувани. Зависи и какъв е бил, дали е бил доностник или е бил във разузнаването. Това са неща, които аз не искам да коментирам”, допълва Станков.

На 18 януари намаления състав на Светия Синод ще провери протоколите от 15-те епархии на православната ни църква. Тогава би трябвало да разгледа и жалбите след епархийските избори на 13 януари.

Ако членовете на намаления състав нямат забележки, делегатите ще избират нов патриарх на 24 февруари. Сегашните членове на намаления състав, който се сменя на всеки 6 месеца, са Митрополит Кирил, Митрополит Григорий Търновски, Русенския митрополит Неофит и Плевенския митрополит Игнатий.