Народното събрание обсъжда на първо четене промените в Конституцията. Нужни са 180 от 240 гласа. Въпросът вече не е толкова политически, колкото аритметически – дали ще има 180 гласа и тогава ще се гласуват бързо промените или 160 гласа и тогава процедурата леко ще се забави с няколко месеца.

Нагласата е по-скоро тези 180 гласа да се съберат, макар че всичко е на кантар до последно. Рано тази сутрин за последно да разговаря на председателски съвет с депутатите беше и премиерът Бойко Борисов, който каза, че е оптимист.

„Надявам се днес да съберем тези гласове и с министъра обяснихме още веднъж какво целим. Знаете, че Конституционният съд не отговори на едно от питанията. Те и между другото няма как да отговорят след като не е прието, така че не ги упреквам по никакъв начин. Аз съм оптимист, че всички политически партии разбраха колко ни е важно и ще го подкрепят закона на първо четене”, каза премиерът Бойко Борисов.

Има 160 гласа, които са минимално необходимите, за да продължи процесът. Въпросът е да получим 180, които ще осигурят бързо протичане на процеса с оглед да имаме резултат преди януарския доклад, което ще бъде важно от външно-политическа гледна точка”, заяви правосъдният министър Христо Иванов.

При изказванията в пленарната зала, повечето политически партии се обявиха за конституционните промени. Единствената партия, която твърдо се изказа против е БСП. АБВ отново направиха уговорки, че не са съгласни с някои от постановките, но въпреки това ще дадат един глас на своя председател на парламентарна група, за да демонстрират своята воля за промени.

Повечето корекции в текстовете, с които някои от партиите не са съгласни, ще бъдат направени между първо и второ четене.

Очертава се консенсус, който се доближава максимално до разбирането за тези промени като национален проект. Това каза пред народните представители при обсъждането на промените в Конституцията министърът на правосъдието Христо Иванов.

Тези промени не могат да бъдат нито на определено мнозинство, нито на определено управление, нито на определен министър. Това може да бъде само промяна, която се прави от цялото Народно събрание, заяви Христо Иванов.

Независимостта на съда не е просто някаква абстракция, поредната европейска ценност, в която всички се кълнем, без тя да има кой знае какво значение в живота. Независимостта на съда е абсолютно насъщен въпрос за всеки гражданин, който "престъпя дверите на съдебната зала", посочи той.

С предлаганите промени поставяме основата на структурна реформа на съдебната власт, но тя не я изчерпва. Това, което евентуално ще бъде прието с промените в Конституцията, след това трябва да се доразвие с промени в Закона за съдебната власт и в останалата част от законодателството. Целта е да се постигне отговорно и добро управление на съдебната власт, каза министърът.

Внесеният законопроект е в съответствие с установените вече от Конституционния съд решения, визиращи формата на устройство на държавата в частта за съдебната власт, посочи при представянето на законопроекта председателят на парламента Цецка Цачева.

Според нея промените целят структурна и организационна реформа на съдебната власт, която не е самоцел, а е необходима, за да бъде установено и поддържано върховенството на правото - "гаранция както за възстановеното чувство за справедливост от страна на всеки гражданин, така и условие за развитие на бизнеса".

За да се гарантира независимостта на съдиите и да не се допуска външно влияние, следва да се приеме новата институционална структура на ВСС, така че да се обособят отделни колегии, каза Цачева.

За да се гарантира независимостта на съдиите, не трябва да се допуска членове на ВСС, които представляват прокурорите и следователите, да участват в решаването на кадрови въпроси на съдиите и обратно, посочи тя.

Цачева отбеляза, че изборът на членове на ВСС от квота на съдебната власт ще се извършва пряко от общите събрания на магистратите.

Надявам се квалифицираното мнозинство, нужно за изменение в Конституцията, да бъде убедено в необходимостта и навременността на тези промени, каза Цецка Цачева.

По думите й изменението не е самоцел, а е част от общия пакет необходими промени в законите, който се отнася до съдебната власт. Целта е да можем да постигнем нещо толкова простичко, което всички ние като граждани очакваме - справедлива съдебна система, заяви Цачева.