Парламентът прие десетгодишна давност за имуществото, което ще може да разследва Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. Това стана с гласуваните на първо четене промени в Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество.
Поправките бяха предложени от депутатите от парламентарната група на ГЕРБ Емил Радев, Красимир Ципов и Станислав Тончев и бяха подкрепени от 99 техни колеги, 19 народни представители се въздържаха.
Според вносителите този срок е съобразен с мотивите на Конституционния съд, който обяви част от текстовете в закона за противоконституционни. Така правата на държавата по закона ще се погасяват с изтичането на десетгодишен срок, считано от датата на придобиване на въпросното имущество. Срокът е съобразен с разпоредбата на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и със Закона за собствеността. Създава се нова глава, в която се урежда обезщетяването на пострадалите от престъпления от държавата.
Законът е опасен, може да засегне невинни
заяви по време на дебатите в пленарна зала депутатът от Коалиция за България Любен Корнезов. „Този закон беше гордостта на Бойко Борисов,” каза още Корнезов. „Той се хвалеше и тук, и в Брюксел, даже си заложи оставката, ако законът не бъде приет. От тази гордост след решението на Конституционния съд стана срам и за Борисов, и за тези, които го слушат,” отбеляза народният представител.
Според Любен Корнезов имало опасност законът да се използва и за репресия спрямо политическия опонент. „Затова бих казал – ‘да’ на конфискацията, ‘не’ на този закон, който е едно юридическо недоносче,” каза в заключение Корнезов.
Не недоносче, а правен Франкенщайн
сте създали,” заяви на свой ред Тодор Великов. По думите му Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество е опит да се замаже гафа, допуснат със Закона за конфискациите.
Според вносителя Емил Радев законът е нова материя не само за България, но и за целия Европейски съюз. „Законодателството в тази си част в редица цивилизовани страни е прието малко преди 2000 г.,” посочи той. Според него нормално е да има спорове и различни правни виждания.
Другият вносител от парламентарната група на управляващите Красимир Ципов предложи срокът между първо и второ гласуване да бъде намален на 4 дни. Предложението беше подкрепено, въпреки че от левицата изразиха недоумение кое налага тази промяна.