Народното събрание е икономисало половината от бюджета си по функционални области и програми за 2013 г. Това сочи отчет за изпълнението на бюджета, публикуван на страницата на Народното събрание. В него се подчертава, че парламентът не е заседавал няколко месеца – при управлението на служебния кабинет след оставката на кабинета „Борисов”.

В отчета се посочва, че най-големи икономии през 2013 г. са реализирани от спестени капиталови разходи. Изтъква се, че заради отлагане на строително-монтажните работи на обект „Преустройство на зала „Света София“ – пленарна зала“, Народното събрание е върнало в централния бюджет тези спестени средства в размер на близо 13 млн. лв. от минали години и малко над 2 млн. лв. за 2013 г.

Тези средства в размер на общо 15 млн. лв. са върнати в централния бюджет, за да се използват за еднократна добавка към пенсиите на пенсионерите за месец декември 2013 г., изтъкват от парламента.

Отчетените разходи обхващат нормативно регламентираните разходи на народните представители, съгласно Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, разходите на администрацията на парламента, както и разходите на второстепенните разпоредители с бюджет.

Икономисани са 27% от нормативно определените разходи, 22% от бюджета по програмата „Законодателна дейност, парламентарен контрол и конституиране“, както и 17% от разходите по програма „Връзка с избирателите и народно представителство”. Последната включва организирани групови образователни посещения в парламента, издаване на информационни брошури и аудиовизуални продукти, свързани с дейността на Народното събрание, организиране на публични прояви, социологически проучвания.

Спестени са и разходи по още няколко програми - 34% от „Парламентарна дипломация”, 35% от „Административно обслужване” и 33% от „Икономически и социален диалог”.

Според отчета в областта на законодателната дейност се посочва, че през миналата година парламентът е изготвил 645 броя становища за заседания на парламентарните комисии и доклади за пленарна зала по внесени в НС законопроекти, ратификации, стратегии, национални програми.

107 са финализираните приети закони, 446 броя са проведените заседания на парламентарните комисии. Народното събрание е провело и 16 парламентарни процедури за избор на конституционно установени органи, произвело е 435 окончателни решения и свързани с тях документи.