За миналата година у нас са разкрити 22 нови аптеки в населени места, които не са разполагали с такава, както и 11 денонощни аптеки. Това се случва по методика за субсидиране на аптеки в труднодостъпни и отдалечени места, а целта е да се подобри достъпът до фармацевтична грижа на българите.

Плановете са тази политика да продължи и през 2025 година.

Към момента 98% от населението у нас има достъп до аптека в рамките на половин час, изчисляват от фармацевтичния съюз. Но все още има общини без адекватен достъп до лекарства.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Близо 2000 човека в Лясковското село Джулюница от няколко години са без аптека. 62-годишната Стефка Стефанова е със сърдечно- съдово заболяване и пие лекарства по каса. Аптеката в селото обаче е затворила преди две години.

„Давам си книжката и задължавам някой приятел да ми закупи лекарствата – от Горна, от Търново, от Стражица, най-близката аптека – от Лясковец“, казва тя.

„Както  във всяко едно село – има доста пенсионери, аз като кмет на нито една баба не съм отказал да закупя лекарства!“, казва Мариян Точев, кметът на селото.

А в Ямбол, който е областен град , от години няма денонощна аптека.

Собствениците на аптеки казват - нощната смяна е нерентабилна, а и няма достатъчно специалисти, които да я покрият. Самите фармацевти също признават, че не искат да работят вечер.

„Не, не искам да работя нощна смяна. Няма чак толкова и хора за спешни, може би бърза помощ би трябвало да имат някаква аптечка за нещо спешно“, казва Йонка Христова, която е фармацевт.

Заложените средства по това перо за 2025 са колкото миналата година - около 70 милиона лева.

„Данните показват, че в следствие на тези финансирания има открити много аптеки и е увеличен броят на услугите, които се предлагат на здравноосигурените лица“, казва Станимир Михайлов, управител на НЗОК.

„До много повече продукти, заплащани от здравната каса, има достъп до населението. Идеята на методиката е във всеки областен град да има аптека. В момента няма, но ако остане  финансирането - ще има“, коментира Димитър Маринов от Български фармацевтичен съюз.

Фармацевтите искат касата да плаща на аптеките и за отпускане на медицински храни, както и увеличение на сумата, която получават за работа със скъпоструващи лекарства.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK