Учените от Българската академия на науките готови на протест.

Причината е, че в бюджетът й за тази година е заложено тя да получи 119 милиона лева, което според тях е "обидно".

Спрямо миналата година финансирането е увеличено с 2 милиона, но според работещите в Академията - това е крайно недостатъчно. Те настояват за още 20 милиона. 

В най-голямата научна организация у нас работят 2500 души, а средната им заплата е 850 лева.

Модернизацията тук е отлагана дълго време. В една от лабораториите в Института по микробиология сега тече ремонт, за който гл. ас. Диляна Симеонова сама е събрала пари. 

„Шест години чакам за този ремонт“, казва тя,

120 учени вече са напуснали БАН. На фона на този отлив един млад учен решава да започне докторантура тук, след като е завършил клетъчна биология и биохимия в Германия и магистратура в Англия. Изборът му да остане в БАН обаче си има цена.

„В момента работя на две места, 12 часов работен ден, имам и доста кредити. За мен е непосилно да се отдам на науката в БАН, ако не работя на друго място“, споделя Христо Иванчев - докторант в БАН.

Някои лаборатории са модернизирани благодарение на европейски проекти или дарения.

„БАН няма бюджет за ремонти, тук се извършват само спешни, неотложни ремонти, когато протече покривът“, казва проф. Пенка Петрова.

По-рано през деня учените се обърнаха към управляващите с молба за диалог и предупреждение, че недостатъчните инвестиции в образованието водят до лоши резултати.

Д-р Ива Дойчева е обмисляла дали да не работи като касиерка в голяма верига супермаркети заради по-високото заплащане. Но решава да остане в БАН.

„Правя компромис дори с основните неща, които трябва да си купувам месечно, за да оцелявам физически“, казва Дойчева.