Здравната каса може да поиска от Министерския съвет намаляване на цените на клиничните пътеки за да запълни дупката в бюджета си от 200 милиона лева.
От тях около 105 млн. лева се очертава да е недостигът за лекарства, от които 53 млн. лева за онколекарства, а около 110 млн. лева – за болнична помощ.
Друг вариант, който ще се обсъжда е дефицитът да се покрие с допълнителни мерки, част от които вътрешни резерви на фонда. Това каза преди bTV заместник-финансовият министър и председател на надзора на касата Кирил Ананиев. Решението ще стане ясно в понеделник, когато ще се проведе извънредно заседание на Надзорния съвет на НЗОК.
Намаляването на цените на клиничните пътеки до 18.7% се превърна в ябълката на раздора по време на преговорите на НЗОК с Българския лекарски съюз. До окончателно решение така и не се стигна и ако то сега бъде взето „служебно”, може да се стигне до протести на медици.
Ананиев беше категоричен, че ще се направи всичко възможно, за да не се стигне до актуализация на бюджета на НЗОК.
По-рано днес финансовият министър Владислав Горанов коментира, че има вероятност и тази година да се наложи спешно запълване на „дупка” в здравеопазването наесен.
17 или 117?
Междувременно, със 100 милиона лева се разминават изчисленията на Здравната каса и на здравния министър д-р Петър Москов по отношение на парите, които няма да достигнат на институцията да плати на болниците тази година.
Ако от надзорния съвет на касата твърдят, че дефицитът в парите за болничната помощ ще е от порядъка на 110 милиона лева, то министърът е оптимист. Той е на мнение, че средствата за болниците няма да са проблем и счита, че дефицитът там ще е едва от 17 млн. лв.
Разминаването се получава от факта, че е различно пресметнат начинът, по който се предвижда лечебните заведения да харчат през оставащите месеци до края на годината.
Към този момент 52% от парите за болниците в тазгодишния бюджет на Здравната каса са вече изхарчени.