Ръст на минималната работна заплата до 850 лева тази година, и 950 лева от догодина. За това настояват синдикатите, въпреки че в бюджета не е заложено увеличение за оставащите месеци. Работодателите са против. Mинистерството на финансите също.

Като хигиенист в заведения Таня Иванова работи за минимална заплата. Скептична е, че ще има увеличение, с което домакинството ѝда се справи с високите цени:

„Какво можеш да направиш с 20 лева, даже едно кафе не можеш да пиеш“, казва жената.

Профсъюзите отчитат - високата инфлация е намалила покупателната способност на хората като Таня.

„Всички работещи на минимална заплата или 430 000 души могат да си купят със 7 на сто по-малко, отколкото са могли да си купят преди две години по същото време“, заяви Любослав Костов от КНСБ.

А според бизнеса ръст на минималната заплата сега не е необходим:

„Прогнозите са за спад на инфлацията през следващите няколко месеца, така че според нас няма крайна необходимост от увеличаване на минималната работна заплата в средата на годината“, обясни Добрин Иванов от АИКБ.

Вдигането ѝ от средата на годината би струвало на хазната 175 млн. лв. изчисляват синдикатите. Според финансовия министър такова увеличение следващите 6 месеца няма да има:

„И миналата година не сменихме минималната работна заплата в средата на годината, тъй като това не е нормално, не може да се планира“, каза Асен Василев.  

Увеличение се планира догодина, за да достигне минималната 50 на сто от средната заплата, посочи финансовият министър.