Вероятно има някакви задкулисни интриги в лоното на Ватикана, но повечето появяващи се информации по медиите са спекулации – такива тепърва ще се появяват по отношение на „истинските” причини за оттеглянето на папата. По-важното е, че Бенедикт XVI взе едно радикално решение, което има за цел да разтърси църквата – да й каже, че е време да се модернизира.

В този дух бе обяснението на богослова Богдан Паташев пред bTV във връзка с най-важното международно събитие отпреди ден – решението на Главата на Римокатолическата църква да напусне поста си. Това безпрецедентно събитие в новата история, случило се за последен в католическия свят пред повече от 700 години, шокира вярващите и повдигна много въпроси за бъдещето на Ватикана.

„Определено има последователност в действията му. В него виждаха традиционалист - той върна старите одежди, стария начин на богослужение, но пък влезе и в Туитър. Сега с този си жест показа, че църквата трябва да се модернизира”, допълни Паташев.

По думите му католическата общност в България по всяка вероятност би искала да види като следващ папа някой от кардиналите, които са били на посещение у нас. Богословът посочи конкретно като възможен вариант и кардинал Самбри, аржентинец от италиански произход.

При католиците у нас преобладава мнението, че папата не бива да се оттегля

Както всички и сестра Максимилиана е изненадана от решението на папата. Мисли, че постъпката му е още едно доказателство за неговото голямо смирение и способността му да признава човешката си слабост. Вярва, че следващият папа ще е също толкова достоен.

„Най-важното от всичко, бих казала, това е да бъде един човек на молитвата и на служението, какъвто е бил всеки един папа до сега”, обясни Сестра Максимилиана от католическия манастир "Сестри Евхаристинки"

В най-голямата католическа общност у нас в Раковски, преобладаващото мнение е, че папата не трябва да се оттегля, а да ръководи църквата до смъртта си. Все още не могат да приемат новината, затова и не мислят кой ще наследи Бенедикт 16-и. Жените от клуба към местната църква всяка сутрин палят свещ и се молят за здравето му.

„За нас не трябваше да се оттегля, но по негови разбирания може да не може да ръководи вече и затуй се оттегля”, смята една от вярващите. Друга допълни, че преди три -четири години го чула лично да казва, че няма сили, самите крака започвали вече да не му издържат ,не може вече и физически не добре.

Повечето католици в България се обединяват около мнението, че сред най-големите заслуги на папа Бенедикт 16-ти са приближаването на църквата до младите хора, възпитанието у тях на християнски ценности и подчертаване ролята на семеството в изграждането на личността.

Спекулациите в италианските медии

Междувременно италианските медии излязоха с публикации за възможните „тайни” причини за оттеглянето на Бенедикт XVI. Най-тиражираната версия е за наличие на опасни интриги в църквата – битки за власт между кардиналите в италианския клан, вследствие на които папата решил да направи този жест, за да отвори вратите за нов глава на Римокатолическата църква.

Един възможен сценарии за следващия папа е чернокожият кардинал Питър Търксън от Гана. Освен, че е влиятелен в католическите среди, ганаецът се вписва и в пророчество на Нострадамус, базирано на ирландски светец Малахия. Според предсказанието, 112-ият папа ще бъде чернокож, на име Петър Римски и с него ще дойде края на света.

Пореден край на света?

След неуспеха на маите, спекулациите за нов апокалипсис бяха подхранени и от гръмотевичната буря, която връхлетя Ватикана с новината за оттеглянето на Папата. Кадрите със светкавицата над катедралата Свети Петър бяха разтълкувани като знак от Бог.

Освен ганаеца, спряганите за бъдещи приемници на папския пост са кардинали от Латинска Америка, където е съсредоточено мнозинството от 1 милиард и 200 милиона католици по света. Италия също не е подценявана като родина на бъдещия Папа, заради силните кандидатури на Анджело Скола и Тарчизио Бертоне.

Изборният процес е задвижен. Очаква се да приключи до края на март, когато е католическият Великден.

Отговорник за избора на нов Папа е Съветът на кардиналите. Това са ръкоположени свещеници на възраст до 80 години. Тази година в гласуването имат право да участват 117 кардинали. Името на така наречения "конклав" идва от латински и означава "с ключ". Кардиналите се заключват в Сикстинската капела, при пълна изолация от външния свят. Там обсъждат възможните кандидати.

Гласуването става със специални листчета, на които името на фаворита се изписва четливо, без да се разпознава почерка на кадринала. Гласовете се броят и след това се изгарят. Ако има мнозинство пушекът от комина на капелата ще бъде бял. Ако никой кандидат не събере достатъчно гласове, димът ще бъде оцветен в черен цвят и процедурата ще се повтори.