Над хиляда училища у нас са затворени през последните 20 години. Повечето са в села и малки селища.

Точно преди 100 години фабрикантите братя Калпазанови даряват 379 хил. лв за построяването на сграда в селото им Борики. И наричат: „Да служи за настоящите и бъдещите поколения”.

Снимка: btvnovinite.bg


До 1975 г. в сградата учат децата на околните села. После учениците намаляват и постройката става част от базата на туристическото дружество. От 15 години е празна и се руши.

„А в същото време читалището и кметството на Борики живеят в частна сграда и плащаме по 250 лв. всеки месец на частника”, заяви Недка Дамянова.

Снимка: btvnovinite.bg


През 2007 г. е изготвен проект за ремонт, след който сградата да се ползва за кметство, библиотека, лекарски кабинет, салон за събития. Нужните 620 хил. лв. обаче се оказват непосилни.

Преди 3 години проектът е преработен, сумата е намалена наполовина, но ремонт така и не започва. От Община Габрово отговориха за bTV, че новата сума от 340 хил. Лв. няма как да се задели от общинския бюджет.

Снимка: btvnovinite.bg


Две новопостроени училища ще бъдат открити тази година. В същото време обаче 11 други, повечето от които в села, са закрити през 2018 г.

Информационната кампания на Денислав Борисов има за цел да насочи вниманието към рушащите се паметници на културата у нас. Тя е естествено продължение на серия от материали за рушащи се сгради на водещия и репортер на bTV Новините, който не само дава гласност на проблема, но и засилва обществения интерес и „натиска“ върху отговорниците за поддържането и възстановяването им.