Президентът Росен Плевнелиев и министърът на отбраната Ангел Найденов участваха в ритуал по откриване на паметни плочи на загиналите български военнослужещи, участвали в операцията по поддържане на мира в Камбоджа и в състава на многонационалните сили в Ирак.
България участва в операцията на ООН от 4 май 1992 до 27 ноември 1993 г. с пехотен батальон. В нея загинаха 10 военнослужещи от българския контингент. В операцията на Коалиционните сили за стабилизиране и възстановяване на Ирак България участва от 22 август 2003 г. до 20 декември 2008 г. и загуби 13 военнослужещи.
В църквата „Свети Георги Победоносец“ се състоя панихида в памет на загиналите български военнослужещи.
„Всички загинали от Българската армия в мисиите в Камбоджа и Ирак изпълниха достойно своя дълг. Операцията на ООН в Камбоджа бе мащабна и отговорна. Тя целеше да се прекрати геноцидът към един народ след 20 години на унищожителна гражданска война и да се постигне траен мир. Четирима наши воини загинаха от куршумите на червените кхмери. Други 11 бяха ранени. Шестима загинаха при изпълнение на други рискови мисии. Въпреки свидните жертви и ранени, Българската армия научи своите сурови уроци в участие на рискови мисии по света и зае своето подобаващо място в усилията за мирната подредба на света и за едно по-добро бъдеще на всички на планетата след края на „студената война“, каза президентът Росен Плевнелиев.
"За целия период на нашето участие в операциите в Ирак - от 2003 до 2008 г., Република България участва с 11 контингента с обща численост над 3000 военни. В тази операция бяха дадени 13 свидни жертви на български воини. При най-драматичния инцидент – самоубийствената атака с камион-бомба срещу базата ни в Кербала на 27 декември 2003 г., загинала петима български военнослужещи, а други 27 бяха тежко ранени. Днес всички заедно скърбим и почитаме тези млади български воини и дадените свидни жертви пред олтара на българската бойна слава. Всички загинали в двете мисии изпълниха достойно и свято своя дълг – да служат на отечеството и на своя народ”, каза още държавният глава.
Онова, което може да бъде разкрито, ще направя всичко възможно да бъде разкрито. Така военният министър Ангел Найденов отговори на въпрос дали не е крайно време вече всички документи след трагичния инцидент в Кербала да станат публични.