Държавата започва спешен ремонт на казармите в Харманли, които само за месец трябва да се превърнат във Временен приемателен център за бежанци. При необходимост той трябва да приеме 1000 души.

Мярката е продиктувана от факта, че домовете за временно настаняване на чужденци у нас са на ръба заради нарастващия брой сирийци, които всеки ден влизат нелегално в страната. Хората от Харманли обаче са против изграждането на палатков лагер за емигрантите в центъра на града. Местната власт също не е съгласна.

Все още голямата бежанската вълна от Сирия е далеч от страната ни. Но всекидневните опити на чужденците да преминат нелегално у нас са на път да създадат проблем, защо специализираните домове вече са на 90 % пълни. А следващият етап е палатковият лагер. Правителството вече даде зелена светлина за изграждането на първия у нас палатков лагер - на плаца на бившите казарми в Харманли.

„Моите оптимистични прогноза са, че ние за 1 месец ще имаме готов терен. Подчертавам - не дай си Боже да трябва да го ползваме”, коментира Ирена Узунова - областен управител на Хасковска област.

Въпреки че палатки ще се разпъват само при необходимост, хората от Харманли не приемат добре новината. Най-притеснени са живеещите в близост до казармите

От кметството също са против. Оказа се, че кметът последен научил, че ще приютява бежанци. „Разберете, град Харманли от 6 февруари непрекъснато е на нокти. Сега след водната вълна идва и една бежанска вълна . Че ние на можем да се оправим с 10-20 мотористи тук, пък с 1000 бежанци, не знам каква сила трябва да ги охранява”, казва Михаил Лисков - кмет на общината.

Според областния управител страховете на хората са напразни. Хората обаче, под чийто балкон ще се издигат палатките не вярват, че охраната ще е ефективна.

Бежанският център в Харманли ще заработи само при голяма бежанска вълна. Приема се, че криза може да има само ако 500 чужденци едновременно нелегално преминат границата ни. За сега най- големите заловени групи по българо-турската граница са от 15-12 души.